válkaČeskoslovenskoobjevy

150 umělců z 30 zemí proměnilo ospalou tuniskou vesnici v galerii pod širým nebem

150 umělců z 30 zemí proměnilo ospalou tuniskou vesnici v galerii pod širým nebem
Zdroj: roadsandkingdoms.com
+ 25 fotek+ 26 fotek

Vesnice Erriadh na ostrově Djerba v Tunisku byla ještě před rokem ospalou dírou, kam málokterý turista zabloudil. To se však od loňského léta změnilo. Tuniská vesnice se stala jednou z největších open-air galerií street artu na světě.

Ivanhoe 2. června 2015

Jediné, čím se mohla vesnice Erriadh donedávna pochlubit, byla její synagoga, největší a nejstarší v celé severní Africe. Kvůli ní do vesnice každoročně přicházely na dva tisíce věřících poutníků. Turisté skoro žádní. Erriadh jim neměl co nabídnout – postrádá pláže, hotely, velké restaurace, obchody a další turistická lákadla. Ulice doposud lemovaly jen malé zaprášené, šedavé domečky s opadávající omítkou.

Loni v létě však tato ospalá vesnice znenáhla ožila. 150 umělců ze 30 zemí světa sem přijelo a na zdejší oprýskané zdi malovali jak na bílé plátno. Zanechali po sobě celkem 250 nástěnných maleb. Organizátoři akce to přitom zpočátku neměli lehké. Museli nejprve získat povolení od tuniského ministerstva turistiky a souhlas od starosty obce i majitelů všech dotčených nemovitostí. Ti byli k umělcům zpočátku nedůvěřiví. Mnoho Tunisanů stále považuje graffiti za projev vandalismu, i když se postoje k tomuto druhu umění po revoluci v roce 2011 přece jen trochu změnily. Nakonec si však obyvatelé Erriadhu výsledné práce umělců nemohli vynachválit. „Tunisané milují kulturu, my jsme kulturně založení lidé,“ naznačil důvody jeden ze zdejších obyvatel a dodal: „Takhle se aspoň lidé dozví o naší vesnici.“

Další články

Zavří­t reklamu