válkaČeskoslovenskoobjevy

150 let starý morušovník se proměnil ve vodní fontánu

150 let starý morušovník se proměnil ve vodní fontánu
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Vesnička Dinoša na jihovýchodě Černé Hory se může pochlubit jedním unikátem. Tím je starý morušovník, který se za silných dešťů stává přírodní fontánou chrlící proudy vody.

Yvonne Pokorná 25. září 2019

Voda sice běžně netryská z živých stromů, ale v tomto případě má onen fenomén dokonale racionální vysvětlení. V místě, kde morušovník vyrůstá, je mnoho podzemních pramenů, které se za silných dešťů rozvodňují. Přídavný tlak vhání vodu do dutého kmene stromu a ta vytéká skrz jeho dutinu několik metrů nad zemí. Podle místních k tomuto fenoménu dochází posledních 20 až 25 let, možná i déle.

„Tento strom má 100 let, možná i 150 let. Uprostřed něj se vytvořila dutina a do koruny pronikl podzemní pramen, a tak vznikl tento krásný výjev,“ popisoval Emir Hakramaj rádiu Svobodná Evropa.

Podobný fenomén byl zaznamenán i v estonském městě Tuhala, kde ale podzemní voda po deštích neprýští ze stromu, nýbrž ze studny. Když se nedaleká řeka rozvodní, vodní tlak se vystupňuje do takové míry, že voda tryská ze studny někdy až půl metru vysoko. To trvá několik dní a každou sekundu takto proteče více než 100 litrů vody.

Místní tento fenomén vysvětlují pověstí o čarodějnicích, které se v podzemí srocují do sauny, kde se vzájemně šlehají březovými proutky tak urputně, až se voda řine na povrch. Proto se tomuto místu říká Studna čarodějnic.

Obyvatelé Dinoše však svou stromovou fontánu považují za vzácný a fascinující přírodní fenomén. “Nejsme ti, kdo by si chtěli něco vymýšlet, je to čistě přírodní jev,” uzavřel Hakramaj.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu