válkaČeskoslovenskoobjevy

15 TOP celebrit, které nejvíce přispívají na charitu

15 TOP celebrit, které nejvíce přispívají na charitu

V poslední době se zdá, že snad každá celebrita propůjčuje své slavné jméno nějakému charitativnímu projektu, až by nejeden škarohlíd namítl, že tak činí spíše pro svoji publicitu než pro obecné blaho. Nicméně některým hvězdám opravdu nelze upřít filantropního ducha.

blondie 3. září 2015

I když většina slavných lidí ve snaze pomoci potřebným neriskuje své životy, někteří z nich obětují pro charitu dost svého času i peněz. Možná si řeknete, kdybych měl tolik peněz co oni, taky bych rozdával. Ale to se lehko řekne a hůře pak udělá. Zkuste si sáhnout do svědomí a upřímně si odpovědět, zda sami přispíváte byť jen zlomkem své mzdy pravidelně na charitu nebo jak často přiložíte ruku na pomoc nějaké dobré věci? Pokud jste s filantropií ještě nezačali, těchto 15 celebrit vás k ní třeba bude inspirovat. Věřte, že na výši konta ani tak nezáleží jako spíše na velikosti srdce.

1. TAYLOR SWIFT

Taylor Swift

25letá americká popová zpěvačka a držitelka sedmi cen Grammy figurovala vloni i předloni na prvním místě v seznamu nejdobročinnějších celebrit světa. Taylor Swift podporuje umělecké vzdělávání, dětskou gramotnost, přispívá na pomoc obětem přírodních katastrof, podporuje práva menšin a spolupracuje s mnoha charitativními organizacemi, které poskytují služby nemocným dětem. Účastní se rovněž řady benefičních akcí a koncertů. V roce 2011 darovala všechen výdělek z koncertu Speak Now na pomoc obětem tornád v USA.

2. JACKIE CHAN

Jackie Chan

Mistr bojových umění, herec a akrobat z kung-fu filmů je nejen jednou z nejznámějších asijských filmových hvězd, ale i jedním z největších filantropů v Asii. V roce 2011 oznámil, že až zemře, půjde polovina jeho jmění na charitu. Chan dobře ví, co to je octnout se v nouzi. Pochází z chudších poměrů, pracoval jako stavební dělník a aby měl na živobytí, vzal kdysi zavděk i rolí v pornofilmu. Dnes pomáhá dětem z chudých rodin, aby dosáhly vzdělání, a rovněž obětem přírodních katastrof. V roce 2008 daroval 1,3 miliony dolarů obětem zemětřesení v Číně, letos navštívil Nepál a přispěl tamnímu Červenému kříži. Po nedávných explozích ve východočínském přístavu Tchien-ťin se rozhodl věnovat půl milionu dolarů na záchranné práce.

3. SHAKIRA

Shakira

Jedna z nejpopulárnějších latinskoamerických zpěvaček všech dob se činí také na poli charity. Když ještě jako dítě navštívila s rodiči nuzné čtvrti v kolumbijském městečku Barranquilla, usmyslela si, že jednou těm chudým lidem, kteří v nich žijí, bude pomáhat. Slib, který si dala, splnila – už v roce 1997 založila nadaci „Pies Descalzos Foundation“, která pomáhá chudým dětem a jejich rodinám. Zpěvačka rovněž podporuje podobné projekty na Haiti a v jižní Africe a jako vyslankyně dobré vůle pracuje pro organizaci UNICEF. Americký prezident Obama ji v roce 2011 jmenoval do komise poradců pro vzdělávání Hispánců.

4. ANGELINA JOLIE

Angelina Jolie

O Angelině Jolie se v poslední době mluví hlavně v souvislosti s její vyzáblostí. Tu může mít na svědomí i to, že se herečka hodně vydává – nejen ze svých peněz, ale i svých tělesných a psychických sil. Kromě toho, že hraje, režíruje a stará se o šest dětí, z nichž tři adoptovala, se také značně angažuje v oblasti charity. Jako vyslankyně dobré vůle při UNHCR absolvovala četné humanitární mise po celém světě a setkala se s uprchlíky a vysídlenci ve více než 30 zemích, přičemž si veškeré výdaje sama hradila a sdílela stejné polní podmínky jako další pracovníci UNHCR. Nebála se navštěvovat i tak nebezpečné oblasti jako válkou sužovaný Irák, Afghánistán nebo Libyi. Své popularity využívá, aby upozornila na humanitární krize ve světě. Stála také u vzniku řady charitativních organizací. Za svoji dobročinnost si vysloužila široké uznání, loni ji britská královna Alžběta povýšila za zásluhy do šlechtického stavu.

5. GEORGE CLOONEY

George Clooney

Herec, producent, režisér a svého času nejvíce sexy žijící muž planety je známý také svým politickým aktivismem. Jeho humanitární činnost zahrnovala snahu o nalezení řešení konfliktu v Dárfúru, spoluzaložení fondů na podporu obětem teroristických útoků z 11. září 2001, tsunami v Indickém oceánu 2004 a zemětřesení na Haiti v roce 2010, když organizoval koncert „Hope for Haiti Now“. Pro zvýšení povědomí o světové krizi natočil dokument Sand and Sorrow. Za ženu si vzal britskou obhájkyni lidských práv Amal Alamuddinovou. Nedávno spustil s dalšími spolupracovníky také projekt The Sentry, který má rozplétat a ničit sítě těch, kteří financují ty nejnásilnější konflikty v Africe a profitují z nich.

6. BONO

Bono

Frontman irské kapely U2 se nikdy nezříkal využít své slávy na pomoc potřebným, zejména těm z afrického kontinentu. Spoluzakládal nadace Data, One a RED, které pomáhají rozvojovým zemím. Je neustále v přímém kontaktu se světovými lídry a politiky a apeluje na oddlužení nejchudších zemí světa a boj proti nemoci AIDS. Byl také jednou z hlavních tváří mega koncertů Live 8. Nedávno spustil ve spolupráci s výrobcem brýlí Revo kampaň nazvanou „Buy Vision, Give Sight“. Výtěžek z každého prodeje brýlí půjde na pomoc zrakově postiženým v chudých částech světa, kteří si nemohou dovolit pořídit brýle. Bono nedávno přiznal, že sluneční brýle nosí kvůli tomu, že trpí zeleným zákalem.

7. MATT DAMON

Matt Damon

Americký herec se angažuje pro charitu již několik let. V roce 2006 založil organizaci H2O Africa Foundation, která se v roce 2009 spojila s WaterPartners k vytvoření projektu Water.org s cílem umožnit přístup k čisté a nezávadné vodě lidem v rozvojových zemích. Společně s kolegy Georgem Clooneym, Bradem Pittem a dalšími založili organizaci Not On Our Watch Project, která se snaží zabránit masovým zvěrstvům, k jakým třeba docházelo v sudánském Darfuru. V roce 2010 přijel jako dobrovolník pomáhat na Haiti, které postihlo zemětřesení. Je ambasadorem pro OneXOne, neziskovou nadaci, která poskytuje podporu, ochranu a zlepšení života dětí po celém světě. Je také mluvčím pro Feeding America, největší americkou organizaci zaměřenou proti hladovění.

8. ELTON JOHN

Elton John

Zpěvák vede žebříček nejdobročinnějších celebrit ve Velké Británii. Protože mnoho z jeho přátel zemřelo na AIDS, začal se již od poloviny 80. let angažovat v boji proti této zákeřné nemoci. V roce 1992 pak založil nadaci Elton John AIDS Foundation, která již pomohla rozdělit přes 200 milionů dolarů. Pořádá charitativní večírky a sám věnuje na charitu značné množství finančních prostředků. V roce 2004 rozdal přes 43 milionů dolarů nejrůznějším charitativním organizacím po celém světě. V roce 2008 daroval 120 motocyklů pro doktory a zdravotní sestry, které ošetřují pacienty v odlehlých částech Afriky.

9. GEORGE LUCAS

George Lucas

Tvůrce hvězdných válek nebo tetralogie Indiana Jones rozdal na charitu již neuvěřitelných 4 250 000 dolarů. Svěřil se, že většinu svého jmění hodlá charitě odkázat. 4 biliony dolarů, které vydělal prodejem Hvězdných válek společnosti Disney, vynakládá na podporu vzdělávání a inovací ve školství. Hodlá také postavit obytný komplex s 224 cenově dostupnými domy pro ty, kteří by si podobné bydlení nemohli dovolit.

10. PETRA NĚMCOVÁ

Petra Němcová

35letá česká topmodelka se posledních deset let věnuje charitě více než předvádění módy. V roce 2004 málem přišla o život během ničivé tsunami v Thajsku. Zachránilo ji to, že se vyšplhala na palmu, kde strávila osm hodin a viděla kolem sebe umírat lidi. Také její snoubenec Simon Atlee při neštěstí zahynul. Tato zkušenost ji motivovala k založení nadace Happy Hearts Fund, jejímž prostřednictvím pomáhá budovat školy a poskytovat jídlo v oblastech postižených tsunami nebo zemětřesením. Aktivně podporuje charitativní akce Fondu pro výzkum rakoviny dělohy, Nadace Elisabeth Glaser na pomoc dětem postiženým nemocí AIDS a Asociace muskulárních dystrofiků.

11. EMMA WATSON

Emma Watson

Britská herečka, kterou proslavila role Hermiony Grangerové ve filmové sérii o kouzelníkovi Harry Potterovi, využívá svého vlivu v boji za ženská práva. Ve prospěch žen se angažuje coby vyslankyně dobré vůle OSN. Rozjela také hnutí He for She na podporu genderové rovnosti a proti diskriminaci žen na světě. Rovněž podporuje UNICEF a své fanoušky prosí, aby jí přestali posílat dárky a místo toho přispívali na charitu. Pracuje také jako kreativní poradkyně pro britskou značku People Tree, která se soustředí na etickou a enviromentálně udržitelnou výrobu oděvů.

12. JOANNE ROWLINGOVÁ

Joanne Rowlingová

Britská spisovatelka se díky svým úspěšným knihám o čarodějnickém učni Harry Potterovi stala během pěti let miliardářkou. Protože však neustále přispívala na charitu, o status miliardářky záhy přišla. Na dobročinné účely poskytla již 160 milionů dolarů. Většinu těchto prostředků přiděluje jednak organizaci Lumos na pomoc dětem a jednak své vlastní nadaci The Volant Charitable Trust. Obzvlášť ráda také přispívá skotské organizaci One Parent Families, pomáhající osamělým rodičům, neboť sama zakusila, jaké to je být samoživitelkou, nemít práci a živořit na sociálních dávkách. Financuje rovněž výzkum roztroušené sklerózy.

13. JOHN CENA

John Cena

Pokud není zrovna v ringu, pomáhá plnit nemocným dětem jejich přání. Americký profesionální wrestler, herec a rapper John Cena je nejvytíženější celebritou zapojenou do charitativního projektu Make-a-Wish. V počtu splněných přání je rekordmanem, loni v únoru splnit již čtyřsté přání. S organizací spolupracuje přes 10 let, a dokud se na něj budou nemocné děti obracet, hodlá dál hledat způsob, jak jim pomoci.

14. DAVID BECKHAM

David Beckham

Coby nejpopulárnější a nejlépe placený fotbalista neměl David Beckham nouzi o peníze. Když působil ve francouzské lize, výdělek z celé sezóny ve výši 5 milionů dolarů věnoval na charitu pro děti. Se svojí manželkou Victorií (bývalou členkou skupiny Spice Girls) vykonal také mnoho práce pro Dětský fond Organizace spojených národů ve snaze výrazně snížit kojeneckou úmrtnost v zaostalých zemích.

15. STING

Sting

Britský hudebník již byl uveden do rokenrolové síně slávy, ale zasloužil by si rovněž vstoupit do charitativní síně slávy. Mnoho let se angažuje v otázkách lidských práv a na tomto poli spolupracuje s organizací Amnesty International. Účastní se bezpočtu benefičních koncertů, bojuje proti kácení deštných pralesů v Amazonii a podporuje nadějné začínající muzikanty, kteří se ještě nedokáží hudbou uživit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu