válkaČeskoslovenskoobjevy

15 největších hvězd v historii písňové soutěže Eurovize. Přibude k nim Čech?

15 největších hvězd v historii písňové soutěže Eurovize. Přibude k nim Čech?
Zdroj: archiv

Již tuto sobotu bude známo jméno vítěze letošního ročníku písňové soutěže Eurovize, která se letos koná v Lisabonu. Své horké želízko v ohni tam má i Česká republika. Zpěvák Mikolas Josef (22) se s vlastní písní Lie To Me probojoval do finále soutěže, jejíž historie se začala psát v roce 1956 a je jednoznačně nejsledovanější hudební událostí v Evropě. Účast v soutěži stála za počátkem úspěšné kariéry řady evropských umělců, jako třeba skupiny ABBA nebo zpěvačky Célin Dion, ovšem někdy se do pěveckého klání zapojily již etablované hvězdy populární hudby.

Yvonne Pokorná 11. května 2018

1. ABBA

Již v roce 1973 se skupina ABBA zúčastnila švédského národního kola hudební soutěže Eurovision Song Contest s písní „Ring Ring“, ale vzhledem k systému hlasování se jim nepodařilo uspět. Pobouření fanoušci si pak vynutili změnu systému hodnocení. Švédská čtyřka se o účast v Eurovizi pokusila znovu o rok později s písní „Waterloo“. Tentokrát byla úspěšná a 6. dubna 1974 zvítězila v mezinárodním kole, které se konalo v Brightonu ve Velké Británii. Tímto vítězstvím ABBA odstartovala svoji hvězdnou mezinárodní kariéru.

2. Gigliola

Jako šestnáctiletá zvítězila v roce 1964 na festivalu v Sanremu s písní „Non ho l’età“. Toto vítězství jí umožnilo zastupovat Itálii se stejnou písní v soutěži Eurovize, konané týž rok v Kodani. Opět zvítězila a její song slavil mezinárodní úspěch. Dokonce 17 týdnů okupoval britský hudební žebříček a skončil jako 88. nejprodávanější singl v USA, což je něco neobvyklého pro písně zpívané v italštině. Singlu se prodaly více než tři miliony kopií a v srpnu 1964 získal platinovou desku. Zpěvačka se Eurovize zúčastnila pak ještě v roce 1974 a skončila druhá za skupinou ABBA.

3. Sandie

V roce 1967, kdy s písní Puppet on a string vyhrála ve Vídni Velkou cenu Eurovize, patřila Sandie k nejúspěšnějším zpěvačkám v Británii. Její výstup s bosýma nohama na pódiu byl tehdy malý skandál vzhledem k faktu, že rakouští pořadatelé místo obvyklých víceúčelových hal zvolili za dějství soutěže Hofburg, dřívější sídlo rakouských císařů.

4. Julio Iglesias

Otec známého španělského zpěváka Enriquea Iglesiase na sebe poprvé upozornil v roce 1968, kdy s vlastní písní La Vida Sigue Igual vyhrál písňový festival v Benidormu. O dva roky později reprezentoval Španělsko ve finále soutěže Eurovize, pro kterou složil píseň Gwendolyne. Pozornost tehdy vzbudil jeho zářivě zelený oblek, který zřejmě zvolil, aby se zavděčil pořadatelské zemi Irsku. Skončil ovšem druhý za irskou zpěvačkou Dana, ale jeho Gwendolyne se stala mezinárodním hitem a Julio Iglesias pak idolem nejen v Evropě, ale především v latinskoamerických zemích. S téměř 300 miliony prodaných alb se řadí k nejprodávanějším světovým umělcům.

5. France Gall

V roce 1965 byla jako osmnáctiletá vybrána, aby soutěžila za Lucembursko na Velké ceně Eurovize. Z deseti navrhovaných skladeb si vybrala „Poupée de cire, poupée de son“ od slavného francouzského skladatele Serge Gainsbourga. Přestože její živý výkon nedosahoval nejvyšší úrovně, píseň natolik zaujala porotu, že France Gall zvítězila. Úspěch jí zajistil známost i mimo Evropu a nahrávka „Poupée de cire, poupée de son“ byla vydána ve Francii, Západním Německu, Itálii a Japonsku. Francouzská veřejnost jí ovšem vyčetla, že vítězství získala účastí za Lucembursko, a nikoli za svou rodnou zemi. Poté se zpěvačka k tomuto úspěchu odmítala veřejně vyjadřovat a vítěznou píseň již nikdy nechtěla zpívat. Její českou verzi s názvem “Vosková panenka” v roce 1966 nazpívala Eva Pilarová.

6. Udo Jürgens

V roce 1964 poprvé zastupoval Rakousko na Eurovision Song Contest se skladbou „Warum nur, warum?“, která tehdy skončila šestá. Rok na to se s písní „Sag ihr, jejich lass sie grüßen“ umístil v této soutěži na čtvrtém místě. Při třetím pokusu v roce 1966 Eurovizi konečně vyhrál. Vítězný song „Merci, Chérie“ je jedním z jeho nejznámějších hitů, prodalo se ho více než milion kopií a zpěvák za něj v roce 1967 získal zlatou desku. Pro Eurovizi pak Jürgens složil skladbu Tausend Fenster, kterou tam za Rakousko v roce 1968 zazpíval Karel Gott.

7. Lulu

V roce 1969, kdy se skotská zpěvačka Lulu zúčastnila Eurovize, byla již mezinárodně známou hvězdou díky roli v americkém filmu Panu učiteli s láskou a stejnojmenné písni, která se umístila na předních místech amerických hitparád. Na Eurovizi byla vyslána s písní „Boom Bang-a-Bang“, kterou sice příliš nemilovala, nicméně s ní vyhrála spolu s dalšími třemi interprety. Tato čtyřnásobná remíza pak vedla ke změně pravidel Eurovize i k neúčasti některých zemí v soutěži. Jen pár týdnů před konáním Eurovize v Madridu se Lulu provdala za zpěváka Bee Gees, Maurice Gibba. Své líbánky plánované v Mexiku však museli novomanželé kvůli Eurovizi odložit.

8. Cliff Richard

https://www.youtube.com/watch?v=UsLcZwCztms

Slavný britský zpěvák reprezentoval svou zemi na Eurovizi dvakrát, v roce 1968 a 1973. Při své první účasti byl nejžhavějším favoritem. Skončil ovšem druhý o pouhý bod za španělskou zpěvačkou Massiel. Šlo o nejtěsnější výsledek v celé historii soutěže a Richard byl z hlasování tak na nervy, že se raději zavřel na záchodě. V roce 2008 agentura Reuters přinesla informaci, že hlasování ovlivnil španělský diktátor Franco, neboť vítězství jeho zemi umožnilo pořádat Eurovizi v následujícím roce. Richard byl touto zkušeností značně frustrovaný, přesto se nechal v roce 1973 přesvědčit k další účasti. Noc před vystoupením si vzal silné prášky na zklidnění nervů, takže pak jeho manažer měl problém jej ráno vzbudit. Na pódiu při pokusu o otočku v závěru písně Richard málem upadl.

9. Olivia Newton-John

Australskou zpěvačku v roce 1974 Velká Británie vybrala k reprezentaci na Eurovizi. Vrchol slávy v podobě filmových muzikálu Pomáda a Xanadu měla Olivia Newton-John teprve před sebou, ale již v té době byla v anglosaských zemích uznávanou zpěvačkou. Rok předtím vydala album s písní „Let Me Be There“, která se probojovala do americké Top 10 hned v několika kategoriích, a získala cenu Grammy pro nejlepší zpěvačku country. S písní „Long Live Love“, kterou vybralo britské publikum a kterou Olivia zrovna nemilovala, obsadila v Eurovizi 4. místo. Všech šest písní připravených k soutěži pak vyšlo na albu Long Live Love, prvním vydaným u společnosti EMI.

10. Buck Fizz

Vokální skupina vznikla v roce 1981 za účelem reprezentace Velké Británie v Grand Prix Eurovize. Částečně šlo o odpověď na švédskou skupinu ABBA. Se skladbou „Making Your Mind Up“ opravdu zvítězili, a to byl zároveň podnět pro další spolupráci, jejímž výsledkem bylo několik dalších hitů, např. „The Land Of Make Believe“ a „My Camera Never Lies“, které úspěšně bodovaly v hitparádách. Na Eurovizi se Buck Fizz nezapomenutelně zapsali také svým tanečním číslem, při kterém mužská část skupiny svým partnerkám strhla sukni.

11. Baccara

Španělské dívčí duo dosáhlo v roce 1977 mezinárodního úspěchu s debutovým singlem „Yes Sir, I Can Boogie“, který se stal nejprodávanějším singlem všech dob v kategorii ženských skupin. Úspěšný následný singl („Sorry, I’m a Lady“) a evropská turné vedly k řadě vydaných alb, četným televizním vystoupením a rovněž k účasti v soutěži Eurovize, do které Baccaru jako svého zástupce vyslalo Lucembursko. Skladbu “Parlez-vous Francais?” zde duo zazpívalo ve francouzštině, a i když se s ní Mayte Mateos a María Mendiola umístily až sedmé, měly na kontě další komerčně úspěšný hit.

12. Célin Dion

Byl to hudební manažer a její pozdější manžel René Angélil, kdo zařídil, aby se Céline Dion dostala v roce 1988 do Eurovize v Dublinu. Céline zde reprezentovala Lucembursko a zpívala ve francouzštině. S písničkou „Ne Partez Pas Sans Moi“ Eurovizi vyhrála, a tím se jí otevřely nové možnosti. Zpěvačka známá do té doby jen francouzsky mluvícím posluchačům začala od teď nahrávat hity v angličtině a v 90. letech si svým perfektním hlasem podmanila celý svět. Její vítězství v Eurovizi je zatím posledním vítězstvím francouzsky zpívané skladby v této soutěži.

13. Nicole

Když západoněmecká zpěvačka v roce 1982 zvítězila ve finále Eurovize, bylo to poprvé, kdy v této soutěži Německo vyhrálo. Vítěznou píseň „Ein bißchen Frieden“ po zveřejnění výsledků pak odzpívala ve čtyřech různých jazycích – angličtině, francouzštině, holandštině a své rodné němčině. Tento úspěch znamenal odrazový můstek pro její kariéru jak v Německu, tak i v zahraničí. S anglickou verzí své vítězné písně se umístila na prvním místě anglického hitparády. Je zatím posledním vítězem Eurovize, jemuž se něco takového podařilo.

14. Tatu

Rusko do vítězství dívčího dua Tatu v roce 2003 vkládalo obrovské naděje. Jejich vystoupení předcházela obrovská marketingová kampaň. „Pokud soutěž vyhrajeme, vezmeme se, pravděpodobně v Německu,“ oznámily nepravé lesbičky před zahájením Eurovize. Nakonec ale skončily s písní „Ne Ver Ne Boysia Ne Prosi“ až třetí. Proti tomuto výsledku se ohradila ruská státní televize RTÉ, která vítězství turecké zpěvačky Setab Erenerové označila za skandální rozhodnutí s politickým podtextem, jehož cílem bylo poškodit ruské účastnice. „S odevzdanými hlasy bylo manipulováno tak, aby se, jak je to v posledních letech pravidlem, na čelném místě umístil interpret z kandidátské země Evropské unie,“ řekl mluvčí ruské státní televize Igor Burenkov v rozhovoru s listem Moscow Times. Tatu, které získaly o tři body poroty méně než Setab Erenerová, by podle něj zvítězily, kdyby byly do sčítání zahrnuty i hlasy, které prostřednictvím esemesek poslali diváci z Irska. Ty dorazily z technických důvodů až po uzávěrce, a proto nebyly do konečných výsledků zahrnuty.

15. Bonnie Tyler

V roce 2013 se Británie rozhodla do pěveckého klání Eurovize vyslat dvaašedesátiletou velšskou zpěvačku Bonnie Tyler, kterou její charakteristický chraplavý hlas proslavil na přelomu 70. a 80. let. Ve finále, které se konalo 18. května 2013 ve švédském Malmö, soutěžila s písní „Believe in Me“ a s celkovými 23 body se umístila na 15. místě z 26 soutěžících. Krátce po finále byl Ázerbájdžán obviněn z nekalých praktik při hlasování. Dle obvinění mělo docházet k organizovanému placenému verbování hlasujících v jiných zemích. Bonnie Tyler později v médiích prohlásila, že ruští delegáti si v zákulisí soutěže stěžovali na skutečnost, že nedostali „deset bodů, které si zaplatili“.

Další články

Zavří­t reklamu