válkaČeskoslovenskoobjevy

15 kontroverzních obálek: Hitler, nahota, černá pleť

+ 6 fotek+ 7 fotek

Titulní strany novin a časopisů mají magickou moc. Prodávají tituly, pomáhají celebritám ke slávě nebo i k jejich pádu, poukazují na problém, okouzlují krásou zpracování, ale někdy dokážou překročením norem pěkně znechutit. Vždy ale nějak zaujmou. Snaha upoutat čtenářovu pozornost v záplavě titulů nutí redakce přicházet s něčím šokujícím, což sice vyvolává vlnu pobouření a celospolečenskou diskusi, ale zároveň také zvedá prodejní tržby. Pojďme se podívat, které obálky byly nejkontroverznějšími a čím ve své době tak šokovaly.

blondie 30. listopadu 2018

1. Time Magazine, 2. ledna 1939: Hitler jako Muž roku

Ilustrace na obálce představuje Adolfa Hitlera, který hraje na varhany v katedrále a jeho oběti se houpají na obrovském kole, zatímco ostatní mocní světa této hře jen přihlížejí. Redakce časopisu volbu Hitlera jako muže roku ospravedlňovala tím, že měl největší vliv na tehdejší dění ve světě, byť negativní. Anektoval přece Rakousko a připojil k Německu Sudety. Netušili však, co všechno tento muž ve světě ještě roztočí.

Hitler jako Muž roku

Hitler jako Muž roku

2. Life, 26. listopad 1965: Válka ve Vietnamu

Šokující fotografie vietnamského vězně se zalepenými ústy i očima rozhněvala politiky, ale pomohla otočit veřejné mínění proti válce ve Vietnamu. Její autor, fotograf časopisu Life Paul Schutzer, byl zabit v roce 1967 během focení mezi izraelskými jednotkami v takzvané Šestidenní válce.

Tohle je pravá tvář války ve Vietnamu

Tohle je pravá tvář války ve Vietnamu

3. Time Magazine, 8. dubna 1966: Je Bůh mrtvý?

Jen tři slova a tolik povyku okolo! Žádná jiná obálka nebo článek nepřinesla redakci tolik dopisů, jako provokativní otázka, která odkazovala ke knize Gabriela Vahaniana „Bůh je mrtev“ a článku, jenž se zabýval radikálním hnutím, které tato kniha zažehla. Tehdy poprvé dal editor na obálku jen text bez fotografie, vědom si síly slov. Vyvolal tím obrovskou vlnu odporu u věřících.

Je Bůh mrtev?

Je Bůh mrtev?

4. Playboy, říjen 1971: První afroamerický zajíček

Americká modelka Darine Stern byla první Afroameričankou, která se objevila na obálce pánského měsíčníku Playboy. Do té doby nebylo zvykem dávat ženy tmavé pleti na titulní strany předních časopisů.

Čokoládový zajíček

Čokoládový zajíček

5. Rolling Stone, 22. ledna 1981: John Lennon a Yoko Ono

Annie Leibovitz pořídila fotografii jen pár hodin před tím, než byl John Lennon zastřelen před svým domem v New Yorku 8. prosince 1980. Fotografka chtěla původně vyfotit Lennona samotného, ale ten si na fotku prosadil svoji ženu Yoko Ono. Leibovitz si představovala, že budou oba pózovat nazí. S tím Lennon souhlasil, Yoko se však svléknout odmítla. A tak vznikla jedna z nejslavnějších fotografií Annie Leibovitz, která v roce 2005 získala ocenění za „nejlepší obal časopisu za posledních 40 let“. Portrét zachycuje nahého Lennona, který se tiskne k oblečené Yoko jako mimino ke své matce, zatímco Yoko se tváří poněkud chladně. Podle slov samotného Lennona to přesně vystihlo vztah mezi ním a jeho ženou.

Nahý Lennon, oblečená Yoko

Nahý Lennon, oblečená Yoko

Další kontroverzní obálky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Další články

Zavří­t reklamu