válkaČeskoslovenskoobjevy

15 filmů z 80. let, které musíte vidět, než zemřete

15 filmů z 80. let, které musíte vidět, než zemřete
Zdroj: vintag.es

Vybírat ty nejlepší filmy z bohatého osmdesátkového fondu není jednoduchým úkolem. Následujících patnáct počinů byste mezi nimi ale určitě našli.

Simona Knotkova 8. ledna 2018

E.T. Mimozemšťan (1982)

Jedna z nejkrásnějších sci-fi klasik pochází z dílny Stevena Spielberga. Vypráví příběh chlapce Elliota, který v kůlně svého domu najde zatoulaného mimozemšťana. Mezi hrdinou a tvorem z vesmíru začne vznikat silné pouto. Lehké to ale mít nebudou. Jejich protivníkem bude totiž vláda, která mimozemšťana brzy vypátrá. Elliot se tak se svými kamarády a sourozenci bude muset pustit do záchranné akce… Jedinečné kouzlo filmu dodává i hudba Johna Williamse.

Noční můra v Elm Street (1984)

Jedna z nejdojnějších filmových franšíz. Nové snímky o Freddym Kruegerovi nás čekají třeba hned v příštím roce. Originál je ale jenom jeden a na svědomí ho má Wes Craven. Zápletka, která vytvořila jednu z nejlegendárnějších postav plátna, je následující: Hrdinka Nancy se smiřuje se smrtí svých přátel. Postupně začíná vyplouvat na povrch existence jakéhosi Freddyho, který své oběti navštěvuje ve snech a zabíjí je. Dívka se společně se svým otcem pustí do nerovného boje s nemilosrdným zabijákem.

Sixteen Candles (1984)

Osmdesátá léta byla zlatým dolem pro kultovní teenagerské komedie. Pozdější filmy z devadesátek vycházely z modelu, které nastavily právě tyto rané snímky. Při zmínce žánru pak nelze opomenout jméno Johna Hughese. Ten už ve svém režijním debutu Sixteen Candles ukázal, jak vtipně, citlivě a neotřele se dá natočit film s puberťáky. Jak jeho název napovídá, příběh se točí okolo hrdinky, která slaví své šestnácté narozeniny. Zdá se ale, že všichni doma na to zapomněli. Jako by už to nestačilo, ve škole ji čeká ještě kupa problémů, z nichž jeden má jméno Jake Ryan… V hlavních rolích se objevila tehdy populární dvojice Molly Ringwald a Anthony Michael Hall.

Návrat do budoucnosti (1985)

Lze vůbec zmínit výčet osmdesátkových filmů bez této klasiky? Šílená Zemeckisova sci-fi komedie s Michaelem J. Foxem a Christopherem Lloydem, kteří se pomocí stroje času dostanou do budoucnosti, fascinuje i v dnešní době. Mimochodem, nezaspali jste před dvěma lety 21. října 2015? Právě to byl den, do kterého ústřední dvojice přicestovala ve druhém dílu trilogie. Zhlédnutím filmu tak můžete srovnávat, jak moc se tvůrci trefili se svou představou budoucnosti.

Snídaňový klub (1985)

Další roky citovaná a adorovaná teenage klasika z dílny Hughese a zároveň jeden z nejlepších filmových rozborů dospívajících lidí. Tentokrát se setkáváme se skupinkou středoškoláků, kteří kvůli prohřeškům musí zůstat v sobotu po škole. Nebyl by to ale vnímavý scenárista (opět Hughes), kdyby dohromady nedal tu nejméně pravděpodobně skupinku – třídního rebela, šprta, introvertní podivínku, krásku školy a sportovce. Z nepříjemného víkendového pobytu v lavicích se nakonec stane den, na který nikdy nezapomenou.

Rošťáci (1985)

Máte rádi Netflix sérii Stranger Things? Potom byste měli vidět i rodinný film Richarda Donnera. Právě od něj a dalších podobných se totiž tvůrci mladšího počinu nechali inspirovat. Není ostatně náhodou, že mezi partičkou dětí pátrajících po pokladu najdete i Seana Astina, pozdějšího hobita z Pána prstenů a právě postavu nejnovější série Stranger Things.

Volný den Ferrise Buellera (1986)

A ještě do třetice jeden Hughes. Byl by totiž hřích nezmínit i tuhle komedii s Matthewem Broderickem v hlavní roli. Ten ve filmu ztvárnil miláčka školy Ferrise Buellera, který se rozhodl, že si udělá den volna. Protože „život je příliš krátký na to, abyste se na chvíli nezastavili a neužili si ho“. Protřelý záškolák má už zavedený dokonalý systém, jak obalamutit rodiče, a zdá se, že mu všechno vyjde i tentokrát. To by mu ovšem v cestě nemohl stát ředitel školy Rooney, který se rozhodne, že ho už konečně nachytá. Neúprosný boj kdo s koho plný pastí a eskapád může začít.

Hříšný tanec (1987)

Patrick Swayze a Jennifer Grey vytvořili ve snímku Emile Ardolina nesmrtelný pár, který se do sebe zamiluje díky tanci. Film vyniká i svým soundtrackem, jemuž vévodí (I’ve Had) The Time Of My Life od Jennifer Warnes a Billa Medleyho.

Pod vlivem úplňku (1987)

Muž nabídne zcela náhodné ženě v restauraci sňatek a ta jeho nabídku přijme. Později se ale zamiluje do jeho bratra… Už pouhé naznačení děje napovídá, že tu máme co do činění s pořádně romantickým dramatem. V jeho hlavní rolích se objevila Cher a Nicolas Cage. Snímek si vysloužil také šest nominací na Oscara, z nichž jednu proměnila právě populární herečka/zpěvačka.

Velký (1988)

Kdo by si jako malý nepřál stát se ze dne na den dospělákem? Nemuset chodit do školy, mít peníze a koupit si každou sladkost, na kterou budete mít chuť? Tomu Hanksovi se to ve filmu Penny Marshall podaří. Jak ale později zjistí, žádná legrace to vlastně není.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Před natáčením stál před tvůrci nelehký úkol: vymyslet technologii, díky které by se mohly vedle živých postav objevit ty kreslené. Výsledkem je Falešná hra s králíkem Rogerem od Roberta Zemeckise. Děj vychází z myšlenky, že animované postavy jsou stejně živé jako ty lidské a když zrovna nenatáčí, potulují se po hollywoodských studiích. Když je zavražděn jeden z majitelů pozemku, obvinění padne na bílého králíka Rogera.

Společnost mrtvých básníků (1989)

Robin Williams si ve filmu Petera Weira zahrál učitele anglické literatury, který přichází na novou školu. Jeho neotřelé hodiny studenty natolik inspirují, že se rozhodnou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, jejímž členem učitel kdysi byl. Netuší, jak moc to ovlivní jejich životy.

Smrtící atrakce (1988)

Jeden z prvních snímků Winony Ryder a Christiana Slatera. Režisér Michael Lehman si v něm zahrával s myšlenkou, jak daleko jsou schopni zajít teenageři v touze po popularitě. Povinnost pro všechny milovníky černých komedií.

Řekni cokoliv… (1989)

Hrdina s tváří Johna Cusacka sebere odvahu a vyzná se z lásky ke spolužačce. Jejich vztahu ale začne bránit otec, podle kterého se neambiciózní sportovec k jeho inteligentní dceři nehodí. Mladík ale udělá vše pro to, aby si srdce své dívky obhájil.

Když Harry potkal Sally (1989)

Napoprvé to Sally a Harrymu nevyšlo. Když se potkají po letech, proti své vůli se stanou milenci. Klasiku mezi romantickými komediemi režiséra Roba Reinera byste rozhodně neměli minout. Už kvůli skvělé sehranému ústřednímu páru s tvářemi Meg Ryan a Billyho Crystala.

Další články

Zavří­t reklamu