Obrovský jinan dvoulaločný stráží buddhistický chrám v Číně.

Obrovský jinan dvoulaločný stráží buddhistický chrám v Číně. | zdroj: boredpanda.com


1400 let starý jinan dvoulaločný zaplavil svými zlatými listy čínský klášter

TÉMATA: příroda | stromy | ginko biloba | čína

user-avatar

Ivanhoe

27. 11. 2015 | 08:30

Za zdmi budhistického kláštera Ku Kuan-jin v pohoří Čung-nan v Číně se tyčí prastarý postvátný strom ginko biloba. Každý rok od půlky listopadu jeho listy zežloutnou a začnou padat, až promění klášterní zahradu v zlatavý oceán, což vždy přiláká turisty z blízkého okolí. Nádherné snímky zveřejněné nedávno na internetu však přitáhly také pozornost mnoha lidí z celého světa.

Buddhistický klášter Ku Kuan-jin byl založen za čínské dynastie Tchang v roce 628. Říká se, že jinan dvoulaločný tu nechal vysadit sám císař Tchaj-cung, jenž vládl v letech 626–649 a je považován za jednoho z největších císařů Číny. To by znamenalo, že strom je 1400 let starý.

Jinan dvoulaločný v klášteře Ku Kuan-jin

Původ tohoto druhu stromu je však mnohem staršího data. Nejstarší prehistorické stopy po rostlině podobné jinanu vedou až do geologického období rozhraní karbonu a permu v prvohorách, tj. do období asi před 300 až 270 miliony let. Vyskytoval se na Zemi společně s dinosaury, ale na rozdíl od nich přežil, byť měl taky namále. Z amerického kontinentu vymizel před 7 miliony, z Evropy před 3 miliony let. Dochoval se pouze jeden jediný druh rodu jinanu, a to jen na malém území v jihovýchodní Číně, odkud se v roce 1100 rozšířil do Japonska. Tam ho až v roce 1691 objevil pro Evropu německý vědec Engelbert Kaempfer.

Jinan dvoulaločný v klášteře Ku Kuan-jin

V celé Asii je jinan považován za svatý strom, vysazuje se proto v okolí buddhistických chrámů. V Číně je několik oblastí, které jsou považovány za místa s původním výskytem stromů ginkgo biloba. Za hlavní lokalitu se označuje místo, které se nalézá na úpatí hory Ťin-fo Šan v kraji Nan-čchuan.

Jinanu dvojlaločnému se odjakživa přičítaly léčebné vlastnosti. V prvním velkém čínském atlase léčivých rostlin, který napsal 3000 let před Kristem praotec čínské medicíny Šen-Nung, je popisován jako lék na srdce, plíce a potíže s pamětí. Čínští lékaři ho používali na omrzliny, otoky nebo astma. V Japonsku zase jedli pražená semena jinanu na prevenci proti opilosti. Ajurvédská medicína z ginko biloby vyráběla svou bájnou sómu – elixír dlouhověkosti. Evropanům však trvalo poměrně dlouho, než objevili ohromný léčebný potenciál tohoto prastarého stromu.

user-avatar

Ivanhoe

27. 11. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu