válkaČeskoslovenskoobjevy

12 věcí, které jste (možná) nevěděli o herečce Janě Preissové

12 věcí, které jste (možná) nevěděli o herečce Janě Preissové
Zdroj: dcpfilm.wordpress.com

Herečka Jana Preissová, která se narodila 7. února 1948 a letos tak slaví 73 let, se do srdcí diváků nejvíce zapsala jako maminka malého Vašíka v podání Tomáše Holého v komediích Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Na divadelních prknech i před kamerami podávala špičkové herecké výkony, avšak v soukromí byla a stále je plachá a skoupá na slovo. Co ještě možná nevíte o ženě, která patřila v 70. letech mezi nejpůvabnější a nejpopulárnější české herečky?

Yvonne Pokorná 10. dubna 2021

1. Být herečkou nebylo jejím snem

Jana Preissová ve filmu Rozmarné léto (1967)

Jana Preissová ve filmu Rozmarné léto (1967)

Jako školačka snila o dráze baletky. Jenže ve čtvrté třídě onemocněla a rok nemohla tančit. Baletní cvičky musela pověsit na hřebík. Na rokycanském gymnáziu, kde později studovala, uvažovala o studiu medicíny nebo archeologie, která ji tehdy velmi zajímala. Jednu dobu ji také lákala profese letušky, kvůli které se přihlásila na jazykovou školu. Tehdy ještě ale netušila, jak moc jí jednou bude vadit létání. Nakonec ji jedna kulturní pracovnice z Rokycan přesvědčila, ať se zkusí přihlásit na DAMU. „Když přišla pošta se zprávou, že jsem byla u zkoušek úspěšná, ležela jsem zrovna nemocná na kanapi, a místo abychom se s maminkou radovaly, moje přijetí jsme oplakaly. Vůbec jsem si v tom okamžiku neuměla představit, jak budu v Praze žít, a maminka zjevně také ne,“ vzpomínala herečka po letech.

2. Viktora Preisse si vzala ještě za studií, ale nerada s ním hrála

Jana Preissová s Viktorem Preissem v televizní detektivce Podezřelé okolnosti (1977)

Jana Preissová s Viktorem Preissem v televizní detektivce Podezřelé okolnosti (1977)

S manželem Viktorem Preissem se Jana seznámila na schodech divadelní fakulty. Chvíli spolu kamarádili a pak se do sebe zamilovali. Vdávala se ve 4. ročníku – z lásky. Svatbu měli veselou a studentskou a už tehdy jim bylo jasné, že to bude na celý život. Jako málokterá herečka si Jana kvůli manželovi změnila příjmení – z Drchalové na Preissovou. Začínali s pár korunami, dvěma hrnky a talíři, dokola vařili špagety, které servírovali do krabic od filmů. Režiséři je pak oblibou obsazovali do televizních filmů a inscenací, ale Janě Preissové jse ejich partnerství před kamerou moc nezamlouvalo. Mívala pocit, že jim diváci prostřednictvím rolí nahlížejí do soukromí, což dodnes nemá ráda.

3. Při erotické scéně se s Rudolfem Hrušínským chechtali

S Rudolfem Hrušínským v Rozmarném létu (1967)

S Rudolfem Hrušínským v Rozmarném létu (1967)

Ještě jako studentka dostala svoji první hlavní roli v poetické komedii Rozmarné léto (1967), kde jako křehká a půvabná provazochodkyně Anna oslňuje mužskou část vesnice. S jedním ze svých filmových obdivovatelů, Rudolfem Hrušínským st., zde sehrála nezapomenutelnou milostnou scénu, jaká zřejmě nemá na plátně obdoby. „Vzhlíží ke mně oddaným a obdivným pohledem, až si divák může představovat ledacos, a pak kamera sjede dolů a ukáže se, že mi jen masíruje kotníček, což provádí nenapodobitelným způsobem. Tuhle unikátní erotickou scénu jsme točili několikrát a vždycky jsme se odbourali,“ vzpomínala po letech Preissová.

4. Původně měla hrát Popelku místo Libuše Šafránkové

Ve Třech oříšcích pro Popelku měla hlavní roli původně hrát Jana Preissová.

Ve Třech oříšcích pro Popelku měla hlavní roli původně hrát Jana Preissová.

Popelku v legendární filmové pohádce Tři oříšky pro Popelku měla původně hrát Jana Preissová. Režisér Václav Vorlíček si ji vybral ze zástupu 25 hereček, které se o tuto roli ucházely. Když jí pak ale sdělil přesný termín natáčení, Preissová od role odstoupila, neboť byla těhotná a v době natáčení by už měla pořádné bříško, které by se jen tak nezamaskovalo. Navíc jízda na koni pro těhotnou ženu představuje velké riziko. Volba tak nakonec padla na Libuši Šafránkovou, jejíž Popelka se stala legendární.

5. Tomáše Holého si vybrala za syna

S Tomášem Holým v televizní komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku.

S Tomášem Holým v televizní komedii Jak vytrhnout velrybě stoličku.

Na kamerových zkouškách pro roli Vaška ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku bylo 12 kluků, kteří prošli užším výběrem konkurzu, a také filmoví rodiče František Němec a Jana Preissová. Marie Poledňáková s každým z dětí natočila zkušební záběr a pak se zeptala „rodičů“, kterého kluka by si přáli. Oba si jednohlasně vybrali Tomáše Holého. „Většinu záběrů zahrál na první dobrou klapku. Hrálo se mi s ním lépe než s většinou mých dospělých kolegů z divadla,“ vzpomínala na něj s láskou Jana Preissová, která jeho předčasné smrti velmi litovala.

6. Maminku v “Polepšovně” odkojila

S Františkem Němcem a Tomášem Holým v komedii Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)

S Františkem Němcem a Tomášem Holým v komedii Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)

Preissová se dlouho rozmýšlela, zda znovu přijme roli baletky Anny ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Tou dobou byla na mateřské dovolené a starala se o dvě malé děti. Mladšímu synovi byly teprve tři měsíce a Preissová ho ještě kojila. Nakonec ji k natáčení přiměl manžel Viktor Preiss. Na Hrubou skálu, kde se mělo v létě točit, vyrazil s ní a péči o děti vzal statečně na sebe.

7. Nevadili jí hadi ani pavouci

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978)

Roli špičkové baletky pro ni Marie Poledňákova psala na tělo. S touto rolí měla Preissová mnoho společného. I pro ni jsou rodina i děti důležitější než kariéra. Také ona ráda vaří a zavařuje. Na rozdíl od Anny ale umí lyžovat a nemá žádný problém jezdit na kole. Nevadí jí také pavouci, hadi ani jiná zvířata.

8. Pod maskou ukrývala trápení

S Viktorem Preissem a syny Janem a Martinem

S Viktorem Preissem a syny Janem a Martinem

Díky roli baletky Anny v televizních komediích Marie Poledňákové byla Jana Preissová často označována za nejkrásnější a nejpopulárnější českou filmovou maminku. Ona samu sebe však za prototyp ideální mámy nepovažuje, byť se svým dětem snažila vytvořit co nejlepší zázemí. Přiznává, že jako máma byla až nepřiměřeně úzkostlivá, což mohly její děti někdy pociťovat jako omezování svobody. Také se o ní nedá říct, že by se od rána do večera na své děti usmívala. Její syn jednou do slohové práce napsal: “Moje maminka je herečka, která schovává pod maskou trápení. A pak se odlíčí, přijde domů a tam se všechno ukáže!“

S Viktorem Preissem v TV inscenaci Měsíční tónina (1981)

S Viktorem Preissem v TV inscenaci Měsíční tónina (1981)

9. Skousla nevěru i nemanželské dítě

Ke krizové situaci mezi manželi Preissovými došlo na začátku 80. let. Tehdy si Viktor našel přítelkyni, s níž měl dceru. „Matce tehdy dal peníze za mlčení a myslel, že to nějak projde,“ prozradil po letech na Preisse jeden z jeho kolegů. Manželce Janě se nakonec s tím, že má nemanželskou dceru, svěřil. A řekl to i svým synům. „Nejde o skandální odhalení. Naše rodina s tím nemá žádný problém,“ prohlásil v roce 2004 jejich syn Martin Preiss.

10. Její syn chtěl spáchat sebevraždu

Jana Preissová se synem Martinem

Jana Preissová se synem Martinem

Se starším synem Martinem, který je také herec, si prožila velké trápení, když se před čtyřmi lety pokusil o sebevraždu a pak se léčil na psychiatrii. O tom, jak se s touto situací vypořádávala, vypovídají její názory: „Ale ono i mateřství je především práce. Každý vztah, láska k dětem, láska k partnerovi, nic není bez práce. Láska je hodně o tom, že chci mít rád.“

11. Neměla ambice a trpěla velkou trémou

V TV inscenaci Bludiště cest

V TV inscenaci Bludiště cest

„Nikdy jsem neměla takovou tu zdravou hereckou ctižádost. Netrápilo mě, jestli tu či onu roli v divadle dostanu já, nebo kolegyně. Navíc jsem o sobě vždycky strašně pochybovala a pochybuji dodneška. Já na tohle povolání vlastně nemám vůbec povahu,“ svěřila se Jana Preissová. Netají se, že je introvertka, což je v naprostém rozporu s hereckou profesí. Také trpí odjakživa velkou trémou a prvních deset minut na jevišti je pro ni naprosto traumatizujících. „Často doma z legrace říkám, že bych chtěla roli, ve které bych mohla stát na jevišti zády k divákům a být tam jenom chvilku, aby mě nikdo nepoznal. To je takový můj osobní problém, který mám odjakživa, “ přiznala Preissová. V posledních letech herečka trpěla také depresemi z vlastního stárnutí, kvůli kterým se vyhýbala společnosti.

12. Filmoví tvůrci nevyužili jejího talentu a krásy

Jako Alice Povejšová v TV seriálu My všichni školou povinní (1984)

Jako Alice Povejšová v TV seriálu My všichni školou povinní (1984)

Je nepochopitelné, že navzdory jejím mimořádným hereckým schopnostem, půvabu a divácké oblibě filmaři Janu Preissovou tak málo obsazovali. Mnohem větší příležitosti dostávala v televizi. Po úspěchu v Rozmarném létu se během následujících 40 letech objevila jen v devíti filmech. Po dlouhých letech na sebe pak výrazně upozornila až rolí matky představené v historickém dramatu Řád (1994). Za tuto hereckou kreaci obdržela Českého lva za vedlejší ženskou roli a je to její zatím poslední filmová role.


Jana Preissová se narodila v Plzni v roce 1948 a vyrůstala v Rokycanech. Po studiu herectví na pražské DAMU hrála dvacet let v Divadle Na zábradlí, v roce 1990 se stala členkou činohry Národního divadla. Jako devatenáctiletá se objevila v Menzelově filmu Rozmarné léto. Proslavily ji i televizní filmy, inscenace a seriály, mimo jiné Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. V roce 1994 získala Českého lva za vedlejší roli ve filmu Řád. Je vdaná za herce Viktora Preisse, má dva syny, tři vnuky a jednu vnučku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu