válkaČeskoslovenskoobjevy

12 dechberoucích budov, které popírají gravitaci

12 dechberoucích budov, které popírají gravitaci
Zdroj: architecturaldigest.com

Nudí vás architektura? Tak potom jste asi ještě neviděli následujících dvanáct budov. Svým designem jako by popíraly gravitační sílu.

Simona Knotkova 7. listopadu 2017

Hypo Alpe-Adria Bank (Udine, Itálie)

Budova je nakloněná o 14 ° na jih. Vrchní patra tak přirozeně stíní dolní patra, čímž se šetří energie.

Cube Houses (Rotterdam, Nizozemsko)

Komplex třiceti osmi domů byl navržen jako jakási vesnice uvnitř města. Stavbu je také možné vidět jako les a každý jednotlivý dům jako strom.

Odeillo Solar Furnace (Font-Romeu-Odeillo-Via, Francie)

Největší sluneční pec na světě. Lokace byla vybrána díky kvalitnímu slunečnímu svitu; slunce zde svítí více jak sto dní v roce.

Balancing Barn (Thorington, Anglie)

Designem připomíná stodolu s metalickým obložením. Prázdninové sídlo pro náročné. A asi i odvážné.

MARTa Herford (Herford, Německo)

Muzeum umění, u jehož vstupu stojí poněkud netradiční socha – tragicky zesnulý rapper Tupac Shakur. Herford je považován za německé centrum nábytku a v podobném duchu je koncipován také design muzea.

Tančící dům (Praha, Česka republika)

Inspirací byla dvojice legendárních tanečníků Fred Astair a Ginger Rogers. Jeho stavba si našla množství příznivců, stejně jako odpůrců, kterým se nelíbilo, jak bude moderní architektura zasahovat do historického okolí. V roce 1996 ho americký časopis Time označil za vítěze kategorie design.

NORD/LB Bank (Hannover, Německo)

V sídle německé banky najdete obří kolekci uměleckých děl, mezi nimiž nechybí malíř Georg Baselitz, Gerhard Richter či Jannis Kounellis. K nalezení je zde také množství obchodů, kaváren a restaurací. Komplex zabírá celý městský blok.

Vzdělávací středisko v Nanyang Technological University (Singapur)

Tvůrci chtěli designem změnit naši představu o akademických budovách. V otevřeném prostředí mezi sebou učitelé a studenti lépe komunikují.

One Central Park (Sydney, Austrálie)

Po celé budově se rozléhá bohatá zeleň. S padesáti metry na délku se tak jedná o nejvyšší vertikální zahradu na světě. Rostliny se nachází i uvnitř stavby.

Ragnarock (Roskilde, Dánsko)

Design byl navržen podle zbytku města, které je plné starých betonových továren. V jeho útrobách najdete ale něco mnohem atraktivnějšího – muzeum rockové a popové hudby.

Solo House (španělský region Matarraña)

Stavba připomíná obracenou pyramidu. Urbanistický prvek uvnitř nedotčené přírody tvoří úchvatný kontrast.

Centrum Hejdara Alijeva (Baku, Ázerbájdžán)

Kulturní centrum, které slouží jako knihovna, výstaviště i konferenční sál. Ke komplexu patří také velký veřejný park. Kvůli požáru bylo centrum od července 2012 do listopadu 2013 zavřeno.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu