válkaČeskoslovenskoobjevy

12 000 let starý indiánský tábor se stovkami artefaktů objevili při stavbě dálničního obchvatu v Kanadě

12 000 let starý indiánský tábor se stovkami artefaktů objevili při stavbě dálničního obchvatu v Kanadě
Zdroj: CTV
+ 1 fotka+ 2 fotky

12 000 let staré tábořiště s více než šesti sty artefakty odkryli archeologové nedaleko hlavního města kanadské provincie Nový Brunšvik, Frederictonu. Jde o jedno z nejstarších nalezišť ve východní části Severní Ameriky. K objevu došlo během stavby dálničního obchvatu.

Irena Gruberová 8. července 2016

Podle archeologů jde o významný a velmi vzácný objev, který pomůže vyplnit chronologickou mezeru v historii takzvané Pobřežní provincie, kde dodnes žijí domorodí Mikvavové. Ti o nejstarších obyvatelích tohoto koutu světa mluví prostě jako o starověkých národech, zatímco vědci je označují za paleoindiány. Byli to kočovní sběrači a lovci, kteří do Ameriky přišli před více než 20 000 lety. Do oblasti Pobřežní provincie pravděpodobně dorazili po ústupu ledovců před 13 800 až 13 500 lety. Doposud však chyběl nález, který by přiblížil jejich život před 12 000 lety. Objev pravěkého tábořiště tuto mezeru zacelil.

Někteří z indiánských archeologů, provádějících v místě vykopávky, byli tím, co našli, velmi dojati. “Prostě poznat, že přesně tady na tomto místě měli ohniště… víte, všichni mí předci posedávali kolem této pláže, dělali oheň, rybařili, tábořili,” vysvětluje své pohnutky terénní technik Tyson Wood. Jeho kolegyně Shawna Goodallová jej doplňuje: “Držet nějaký artefakt v ruce, o kterém víš, že jsi prvním člověkem, který se jej za celých 13 000 let dotýká, z toho ti pokaždé naskočí husí kůže. Každý jednotlivý předmět, který se dochoval, tenhle pocit vyvolává.”

Další články

Zavří­t reklamu