Po nárazu skončila celá budova v plamenech | zdroj: internet


Letadlo narazilo do mrakodrapu v New Yorku už před 70 lety: co se tehdy stalo?

Tragédie z 11. září 2001 nebyl první případ, kdy do manhattanského mrakodrapu narazilo velké letadlo. A kdy při tom umírali lidé.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 10. 2014 | 07:23

Dvoumotorový bombardér B-25 Mitchell se jménem Old John Feather Merchant narazil do budovy Empire State Building 28. července 1945, tedy pár dní před koncem druhé světové války. Jak se to mohlo stát?

William F. Smith

Pilotoval ho zkušený sedmadvacetiletý pilot William F. Smith, vyznamenaný dvěma Záslužnými kříži a čtyřmi Leteckými medailemi. Na palubě byl i druhý pilot seržant Christopher Dimitrovich a jakýsi námořník, kterého vzali s sebou, protože je požádal o svezení na dovolenou. Letadlo letělo z Bedfordu v Massachusetts na pravidelném letu do Newarku v New Yersey. Nad New Yorkem jim ale věž v La Guardia poradila, aby raději ihned přistáli, že je nad městem mizerné počasí a přelet by byl riskantní.

Bombardér B-25 Mitchell

Jenže Smith byl přesvědčen, že počasí není natolik špatné, aby kvůli tomu musel přistávat a rozhodl se letět dál. Z věže ho dokonce upozornili na fakt, že nízké mraky zakrývají vrchol Empire State Building, za což Smith jen suše poděkoval a letěl dál jihozápadním směrem.

Smith slaví s kolegou stou misi bombardovací skupiny

Co se na palubě dělo dál, se s jistotou dodnes neví. Smith zřejmě v mlze zcela ztratil orientaci a došel k závěru, že už je za městem. Připravoval se na přistání v nedalekém Newarku, vytáhl podvozek a začal klesat. Jenže byl stále nad Manhattanem!

Novinové články o katastrofě

Nad hlavami nevěřících chodců se začal bombardér snášet přímo na střed Manhattanu. Lidé se hnali k oknům kanceláří, aby se na letadlo podívali. Lidé na vyhlídkové plošině RCA Building spatřili bombardér nějakých třicet metrů pod sebou. Smith si zřejmě na poslední chvíli uvědomil, že je v pasti mezi mrakodrapy a snažil se zoufale nabrat výšku, ale bylo už pozdě. V 9:55 narazil do budovy Empire State Building. Zasáhl 78. a 79. patro ve výšce zhruba 300 metrů nad zemí.  

Bombardér udělal do budovy asi desetimetrovou díru

Zemřelo deset lidí v budově a celá posádka bombardéru. Letadlo zůstalo zaklíněno v budově. Hořící motor proletěl do budovy a výtahovou šachtou spadl až na zem. V budově vypukl požár, druhý motor proletěl skrze mrakodrap na střechu vedlejší budovy. Hasiči bojovali statečně s ohněm skoro hodinu. Bilance přílišného sebevědomí  Williama F. Smithe bylo 14 mrtvých a 25 zraněných. O 56 let později to dopadlo mnohem hůře, ale to už je jiný příběh.

Zraněnou ženu vyvádí ven z budovy

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 10. 2014 | 07:23

Zavří­t reklamu