Dang si prozatím zvolil tu složitější cestu životem a chce to všechno zkusit sám | zdroj: mothership.sg


10letý vietnamský kluk přišel o celou rodinu. Odmítl adopci a hospodaří v odlehlé vesničce zcela sám

TÉMATA: Vietnam | odvaha | životní příběhy

Dang Van Khyen to neměl jednoduché už od začátku. O matku totiž přišel už jako batole. Když mu byly dva roky, odjel jeho otec vydělávat peníze jako dělník na stavbě, a klučina tak zůstal s babičkou. Vypadalo to, že si rodina nakonec nějak poradí a svou těžkou situaci zvládne.

user-avatar

Marta Šindlauerová

12. 12. 2019 | 08:00

Babička chlapce vychovávala a otec jim posílal každý měsíc peníze na živobytí. Jenže vysoký věk staré ženě neumožnil zůstat s Dangem dlouho. Jednoho dne zemřela. Jako by to nestačilo, krátce nato se chlapcův otec připletl do nehody na stavbě a svým zraněním podlehl. Dang tak zůstal naprosto osamocen. Jeho učitelka pomohla aspoň vybrat peníze na to, aby mohl být otec důstojně pohřben a převezen blíže k synovi. Jeho rakev teď stojí pod domem, kde sirotek Dang bydlí.

Desetiletý nešťastník v sobě ale ukázal obrovské životní odhodlání. Navzdory snahám úřadů jej zařadit do adoptivního programu, anebo pro něj vyhledat pěstounskou rodinu se Dang rozhodl, že se o sebe dokáže postarat sám, a ihned se pustil do hospodaření. Začal pečovat o pole, pěstovat bambusové výhonky, sázet a sklízet zeleninu a rýži, udržovat domácnost, vařit, prát, uklízet. Snaží se opravovat i dům, ve kterém žije a jenž je v dezolátním stavu. 

Dang je velmi odhodlaný a pracovitý a na otázku, čeho se nejvíc bojí, zmínil tiché osamělé noci, kdy mu nahání hrůzu meluzína foukající skrze došky a prkna ve zdech a podlaze. O jeho pracovitosti ostatně svědčí i fakt, že každý den jezdí na kole do školy i ze školy a snaží se být poctivým žákem.

Po medializaci případu se objevily jak nabídky různorodé pomoci, tak i adopce. Není ale zatím jasné, jestli něco z navrhované pomoci Dang přijme.

Na to, jak malý odvážný Vietnamec hospodaří, se můžete podrobněji podívat i ve videu pod článkem.


 

 

 

 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Marta Šindlauerová

12. 12. 2019 | 08:00

Zavří­t reklamu