válkaČeskoslovenskoobjevy

109letý Australan se baví pletením. Upletl svetříky pro tučňáky, které ohrožovala ropná skvrna

109letý Australan se baví pletením. Upletl svetříky pro tučňáky, které ohrožovala ropná skvrna
Zdroj: radiodelta.fm
+ 5 fotek+ 6 fotek

Nejstarší žijící Australan Alfred Date neví, co je to sedět doma s prázdnýma rukama. I když mu táhne na 110 let, jeho prsty umí hbitě zacházet s pletacími jehlicemi. Plete už více než 80 let a malí tučňáci mu díky tomu dokonce vděčí za své životy.

Ivanhoe 17. února 2015

Ani ne 12 hodin poté, co se nastěhoval do nového domova důchodců v New South Wales Central Coast, pustil se téměř 110letý Alfred Date s vervou do pletení. Vyslyšel totiž výzvu, se kterou se obrátila nadace Victoria´s Phillip Island Penguin Foundation na dobrovolníky z celého světa, aby upletli svetříky pro vzácné malé tučňáky, kteří žijí pouze v Austrálii a na Novém Zélandě. Nešlo o žádný módní výstřelek či lidský rozmar, ale o účinnou ochranu před nově vzniklou ropnou skvrnou šířící se oceánem. Ta totiž poškozuje peří tučňáků, které se kvůli ní slepuje, čímž umožňuje vodě proniknout do spodních vrstev pokrývky. Tučňáci pak snáze prochladnou a kvůli ztěžklému peří nejsou schopni nic ulovit. Navíc jim hrozí otrava, jak se snaží vyčistit si peří od ropy. Díky pleteným svetříkům se v roce 2001 podařilo 96 procent tučňáků zachránit.

Pro Alfreda Data se výzva nadace stala příležitostí, jak propůjčit své pletařské dovednosti na dobročinné účely. Muž, který pamatuje potopení Titanicu a vyhlášení první světové války, začal plést už v roce 1932, kdy se mu narodil synovec. Chtěl mu tenkrát uplést dětský kabátek, a tak požádal svou švagrovou, aby ho pletení naučila. Od té doby plete nepřetržitě přes 80 let. Opletl svých 7 dětí, 20 vnuků a zhruba stejný počet pravnoučat. A již zmíněné malé tučňáky. Jak říká, pletení jej drží při životě, díky němu nehloupne a stále poznává nové přátele, pro které rád plete třeba šály. „Neumím říct ne,“ vysvětluje, proč nemá nouzi o práci.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu