válkaČeskoslovenskoobjevy

100 let lyžování na unikátních dobových fotografiích: podívejte se, v čem se dříve lyžovalo

100 let lyžování na unikátních dobových fotografiích: podívejte se, v čem se dříve lyžovalo
Zdroj: www.newschoolers.com
+ 15 fotek+ 16 fotek

Lyžařské svahy nebyly jen místem, kde lyžaři předváděli, jak rychle a hladce umí vykrajovat obloučky, ale i to, jak se umí obléknout. Ačkoli v začátcích rozvoje lyžařského sportu hrály ve volbě oblečení hlavní role atributy jako praktičnost, jednoduchost a účelnost, jakmile na svahy vtrhly ženy, přinášely s sebou i kus krásy, elegance a sex-appealu. To však v tlustých svetrech a v bachratých pumpkách nebylo možné.

Markéta Oderská 5. února 2019

Ženy, které zpočátku tvořily lyžařskou menšinu, do lyžařského odívání vnesly notnou dávku nepraktičnosti. Na lyžích vyjížděly v dlouhých sukních a hlavy si zdobily kloboučky, které si k bradě přivazovaly šátky nebo šály. „Dnešní dámský úbor jest nejnevhodnějším šatem k provádění lyžařského sportu,“ kritizovali je doboví autoři.

Od 20. let se však ženy snažily připodobnit mužům, a tak sukně vyměnily za širší kalhoty, které si zastrkávaly do bot a nad kotníkem ovazovaly širokým pruhem tkaniny. Odložily též apartní kloboučky a na hlavu si posadily norskou čapku se sklopkami přes uši i krk.

Odborníci sice pumpky moc nedoporučovali, přesto se prosadily hlavně u běžců, kteří je nosili až do 70. let. Proti dešti a větru chránily lyžaře nepromokavé kabátky windjacky a od roku 1936 se začaly poprvé objevovat také lehké větrovky, které se hustě tkaly z balonového hedvábí.

Revoluci do lyžařského odívání vnesla po druhé světové válce syntetická vlákna – díky nim se začaly vyrábět strečové kalhoty. Maria Bogner v roce 1953 poprvé představila světu šponovky z nylonového vlákna, v nichž ženy konečně mohly vypadat na sjezdovkách sexy. Velkou slávu a propagaci jim udělaly takové sexbomby 50. let jako Marilyn Monroe, Ingrid Bergman nebo Jayne Mansfield, které si je samy velmi oblíbily. Šponovky ale moc nehřály a do bot snadno vnikal sníh, a tak se časem kalhoty směrem dolů rozšiřovaly a přetahovaly přes přeskáče.

Dalším revolučním vynálezem byla prošívaná bunda. S tou přišel jako první německý výrobce lyžařského oblečení Klaus Obermeyer. Když se mu výplň v podšívce sesypávala, prošil bundu skrz na skrz. Byla tak teplá, že si lyžaři už nemuseli na sebe navlékat několik vrstev vlněných svetrů, aby neprochladli.

Nové lehké syntetické tkaniny umožnily lyžařům a lyžařkám nosit přiléhavější bundy i kalhoty, které jim mnohem více slušely, ale přitom je hřály a zdaleka tolik nepromokaly jako někdejší oblečení z vlny.

V neposlední řadě hrály na bílém sněhu obrovskou roli zářivé barvy, které kromě toho, že zvyšovaly na rušných sjezdovkách viditelnost a tím i bezpečí, plnily též funkci estetickou a módní.

Postupem času se z lyžování stala poměrně drahá a snobská záležitost, kde kolikrát víc jak sportovní dovednosti hraje prim značková a téměř závodnická lyžařská výstroj. O to víc potěší pohled na pionýry lyžování z dob před 100 lety, kteří se svými bachratými pumpkami a vlněnými kulichy sice působí poněkud komicky, ale možná si na svazích užili víc legrace než kdejaký dnes dokonale vystrojený lyžař.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu