válkaČeskoslovenskoobjevy

10 věcí, které se stanou po jaderné apokalypse…a nebudou se vám líbit

10 věcí, které se stanou po jaderné apokalypse…a nebudou se vám líbit
Zdroj: liverse.com

Konec světa a civilizace, jak jí známe. Tak si lidé představují jadernou válku, která zničí celé lidstvo. Jenže co přesně se stane a jaké by měla taková katastrofa reálné důsledky? Vědci provedli velmi detailní simulaci a mají dvě zprávy – dobrou a špatnou. Ta dobrá je, že v jakémkoliv scénáři vždy alespoň nějací lidé přežijí. Ta špatná je, že přeživší to budou mít na Zemi opravdu těžké. Tady je deset věcí, na které se budou muset lidé připravit.

Tomáš Chalupa 10. listopadu 2017

Černý déšť

Po výbuchu jaderných bomb začne z nebe padat ošklivý černý déšť. Ten sice může uhasit požáry, ale rozhodně to nebude nic příjemného. Z nebe nebude kapat voda, ale hutné černé bloby mastné hmoty podobné oleji. V Hirošimě tento déšť padal dvacet minut. Lidé se vodu dokonce pokoušeli pít, bohužel nevěděli, že déšť je silně radioaktivní. Tomuto černému dešti se proto musí přeživší pokud možno úplně vyhnout.

Svět bez elektřiny

Lidé si budou muset zvyknout na svět bez elektřiny. Ta nebude k dispozici možná už nikdy, minimálně ale po velmi dlouhou dobu. Moderní jaderné bomby jsou vyrobeny tak, aby kromě radiace vyvolaly silný elektromagnetický puls, který vypne všechnu elektřinu ve vzdálenosti 1600 km. Bude trvat nejméně šest měsíců, než se podaří obnovit alespoň nějaké zdroje elektřiny. Po tu dobu nebude fungovat vůbec nic a lidstvo se vrátí do doby kamenné.

Slunce nebude vidět

Husté mraky pokryjí oblohu nad celou planetou a zcela zastíní Slunce. Kouř bude vycházet také z hořícího světa. A hořet bude úplně všechno, takže hustý dým bude všudypřítomný. Nikdo přesně neví, jak dlouho tato situace bude trvat, ale je možné, že po několik let lidé nezahlédnou sluneční paprsek. To bude mít fatální dopady na podnebí a také lidskou psychiku.

Doba ledová

S tím souvisí pokles teploty. Nastane cosi jako doba ledová, kdy nebude prakticky možné pěstovat běžné plodiny. Umírat budou lidé i zvířata. Podle nejhorších scénářů poklesne teplota o 20 stupňů Celsia. To by znamenalo obrovskou komplikaci pro lidi, ať už by žili kdekoliv. Teplota by se vrátila podle simulace do normálu nejdříve za 25 let.

Ozonová vrstva se rozpadne

Ozonová vrstva se rozpadne na několik částí a na Zemi budou dopadat UV paprsky. To opět bude devastovat rostliny všude na Zemi. Ochranu před zářením sice poskytne onen kryt z hustých oblaků, ale pro vegetaci to i tak bude mít zničující následky. Na Zemi možná nebudou vůbec růst plodiny.

Hladomor

Opět souvisí s předešlými fakty. Lidstvo bude trpět neuvěřitelným hladomorem. Nebude kde vzít potravu, zemřou miliony lidí. Ani v moři nebude možné získat jídlo, protože nedostatek světla zahubí všechen plankton a ten je základem potravního řetězce. V mořích tak nebude co lovit.

Jídlo z plechovek bude možné jíst

Máme tu i dobré zprávy. Jakékoliv jídlo v plechovkách, konzervách a lahvích bude poživatelné. Vědci to ověřovali na několika modelech a zdá se, že konzervy a lahve budou jediným zcela bezproblémovým zdrojem potravy. Voda z hlubokých studen bude také nekontaminovaná a bude možné jí pít.

Radiace se dostane do kostí

Rakovina bude jako novodobý mor. Díky tomu, že radiace se dostane do kostí, začne být hlavním medicínským problémem. Zkrátí se doba života, budou se rozšiřovat deformace plodů.

Obří bouře

Počasí bude extrémní a na Zemi budou řádit nevídané bouře. Opět budou způsobeny především tím, že mraky zakryjí Slunce. Zejména oceány, které se nestihnou ochladit tak rychle, jako země, budou zdrojem obřích bouří a s tím spojených vln tsunami. Hurikány a tornáda budou na denním pořádku po celé planetě. A tento stav bude trvat opět dlouhé roky.

Lidstvo přežije

Po tom všem se to zdá skoro neuvěřitelné, ale lidstvo i tuto hrůzu přežije. Hned po výbuchu podle odhadů zemře na 500 milionů lidí. Další stovky milionů, možná miliardy, zemřou v následujícím období. Ještě v osmdesátých letech se vědci domnívali, že tuto situaci lidstvo nezvládne a bude to jeho konec. Nové modely však dávají naději. Po 25-30 letech se mračna roztrhají a svět se po malých krůčcích začne vracet k normálu. Je to celá jedna generace, ale lidé přežijí. Znovu začnou růst rostliny a tím se obnoví koloběh života. Lidé znovu vybudují svůj svět, který ale bude zásadně odlišný od toho, který jim téměř přivodil zkázu.

Další články

Zavří­t reklamu