válkaČeskoslovenskoobjevy

10 věcí, které jste možná nevěděli o Evě Braunové

10 věcí, které jste možná nevěděli o Evě Braunové
Zdroj: vintag.es

Eva Braunová byla mladá dívka, když se zamilovala do Adolfa Hitlera. Jejich vztah byl ale už od začátku předurčen k tragickému konci. Přečtěte si o budoucí paní Hitlerové deset faktů, které jste možná nevěděli.

Simona Knotkova 30. listopadu 2017

1. Jako dítě chodila do klášterní školy

Eva Anna Paula Braunová se narodila 6. února 1912 v Mnichově. Jejími rodiči byl učitel Friedrich Braun a švadlena Franziska Braunová. Kromě Evy manželé měli ještě tříletou Ilsu a o tři roky později se jim narodila Margarete. Všechny tři dívky byly dány do klášterní školy. Eva (na snímku druhá zprava) byla jako teenagerka spíše chlapecký typ, ráda pobíhala po venku a o školu se příliš nezajímala. Únik od rodičů a vzdělání pro ni představovala práce ve fotografickém ateliéru Heinricha Hoffmanna, oficiálního fotografa nacistické propagandy. Právě zde se Eva seznámila s Adolfem Hitlerem.

2. Ze začátku nevěděla, co je Hitler zač

První setkání Braunové a Hitlera proběhlo v říjnu roku 1929. Budoucí říšský vůdce se jí představil jako Herr Wolf a Eva neměla ani tušení, že je to politik. O 23 let starší muž se hned stal jejím idolem a častým tématem deníku, který si vedla. Po čase se sice dozvěděla o jeho skutečném jméně, ale protože jí politika nic neříkala, stále nevěděla, o jak významnou osobnost se jedná.

3. V kruhu nacistů měla velký vliv

Do státnických věcí se Eva nepletla, v okruhu Hitlerových nejbližších zaujímala ale vysokou pozici. Albert Speer nebo Joseph Goebbels se jí pokoušeli vetřít do přízně, aby si tak zajistili oblibu i u Führera. Podle některých tvrzení to byla také Eva, kdo ovlivňoval pozvání do Hitlerova alpského sídla Berghof.

4. Budovala image Hitlera jako hodného a starostlivého pána

Hitler jako milovník zvířat a dětí, hodný starý pán hodící se do rodiny – to byla image, na které Eva společně se svým fotoaparátem poctivě pracovala. Buď to byl dojem, kterým na ni Hitler skutečně působil, anebo si do fotek promítala své vlastní představy.

5. Jako osobní fotografka a kameramanka Hitlera vydělala jmění

Během soužití s Hitlerem pořídila stovky snímků, nabízejících jedinečný pohled do vůdcova soukromí. Její fotografie tvoří většinu materiálu knih Heinricha Hoffmanna. Za jedno domácí video si pak Eva přišla až na 20 tisíc marek.

6. V roce 1932 se střelila do hrudi

V pouhých dvaceti letech se Eva pokusila o sebevraždu. Vzala si otcovu pistoli, se kterou se střelila do hrudi. Výstřel přežila a na pomoc si zavolala Hitlerova osobního lékaře. Právě kvůli této skutečnosti jsou historici názoru, že se z její strany jednalo o pouhé přilákání Hitlerovy pozornost. A skutečně to zabralo. Führer ji po této události začal zahrnovat dary a nakonec se z nich stali milenci.

7. Kvůli Hitlerovi se pokusila o sebevraždu i podruhé

Další pokus následoval v květnu 1935. Tentokrát se Eva předávkovala prášky na spaní. Důvod? Hitler jí už tři měsíce nezavolal. „Bože, bojím se, že mi dneska neodpoví. Rozhodla jsem se, že si vezmu třicet pět pilulek, abych pro něj byla doslova mrtvou záležitostí,“ napsala si do svého deníku. Výsledkem byla vila a konečně společné soužití s Hitlerem v Berghofu.

8. Na konci války prožívala bezstarostné období

V posledních letech bojů Braunová konečně dosáhla svého. Hitlera měla tam, kde chtěla, a společně tvořili relativně běžný pár.

9. Nadchla se pro myšlenku hrdinské smrti

Poslední dny Třetí říše sílila Hitlerova paranoia a on byl přesvědčený, že se kolem něj nachází spousta zrádců. Tuto myšlenku aktivně podporovala i Eva. Byla názoru, že Hitler by měl zemřít jako hrdina, nikoliv rukou nepřátel. Na poslední cestě ho měla doprovázet také ona.

10. Krátce po popravě švagra se provdala za Hitlera

Hermann Fegelein byl manžel její sestry Margarete. Na konci války byl nalezen na útěku z Německa s ukradenými věcmi a ve společnosti cizí ženy. Hitler se domníval, že žena je špionkou a Fegeleina nechal 28. dubna 1945 popravit. Jen pár hodin po jeho smrti se Eva konečně stala paní Hitlerovou. Ne nadlouho. Sebevražda novomanželů následovala hned den poté, 30. dubna 1945. Evě bylo tehdy pouhých 33 let.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu