válkaČeskoslovenskoobjevy

10 tun mincí našli archeologové ve 2000 let starém hrobě čínského císaře

10 tun mincí našli archeologové ve 2000 let starém hrobě čínského císaře
Zdroj: en.people.cn
+ 1 fotka+ 2 fotky

Více než deset tisíc artefaktů včetně deseti tun stříbrných mincí odkryli nedávno archeologové v v čínské provincii Ťiang-si. Byly součástí bohaté hrobové výbavy, s níž Číňané před dvěma tisíci lety pohřbili čínského císaře, jenž jim vládl pouhých 27 dní.

Irena Gruberová 19. listopadu 2015

V roce 74 před naším letopočtem královský klan čínské dynastie Chan svrhl z trůnu císaře po 27 dnech jeho vlády. Ukázalo se totiž, že nový císař se více než vladařským povinnostem oddává světským potěšením a jeví se neschopný i poněkud šílený. Když pět let nato zemřel, vystrojili mu vskutku královský pohřeb a jeho hrobku zahrnuli hromadami mincí, zlatem a stříbrem, ale i kočáry s obětovanými koni.

Archeologové, kteří hrob nedávno odkryli na hřbitově Chaj-chun-chou poblíž města Nan-čchang, se domnívají, že patří Liou Cheovi, jenž byl vnukem významného chanského císaře Wu-tiho. Na rozdíl od něj však Liou Che vládl jen 27 dní, než jej kvůli poněkud volným mravům a nedostatku vladařského talentu sesadili.

Archeologický výzkum

Archeologický výzkum

Hřbitov, kde právě probíhá výzkum, se rozkládá na ploše deseti akrů a je v něm celkem osm hrobů, mimo jiné i hrob císařovy manželky. Archeologové tu vykopali celkem dva miliony bronzových mincí, které mají hodnotu 50 kilogramů zlata. Rovněž tu objevili řadu hudebních nástrojů včetně zvonkoher, Panových fléten či ústních bambusových varhan zvaných šeng. Jen v málokteré hrobce, jako je tato, se našly vozy v životní velikosti, doplněné o čtyři obětované koně a více než tři tisíce příslušenství ze zlata a stříbra.

Pohled na archeologické naleziště z výšky.

Pohled na archeologické naleziště z výšky.

Podle šéfa vykopávek Sin Li-sianga z Čínského národního muzea, jenž zkoumal okolo čtyř tisícovek hrobek chanské dynastie, je tento hřbitov nejkompletnější, jaký kdy objevil. Nyní se jeho tým chystá otevřít rakve v centrálním mauzoleu.

„Tento objev nám pomůže porozumět společnosti, ekonomice a kultuře západochanské dynastie a rovněž vývoji hudby, dopravy, metrologie, písma a umění té doby,“ vysvětlil Li-siang.

Další články

Zavří­t reklamu