válkaČeskoslovenskoobjevy

10 „skandálních“ obalů desek, které museli cenzoři zakázat

10 „skandálních“ obalů desek, které museli cenzoři zakázat
Zdroj: vintag.es
+ 6 fotek+ 7 fotek

Odhalené ženy, zvířecí penisy nebo obyčejné toalety - to všechno a další byly objekty z předních stran alb, které cenzorům připravily pořádně horké chvilky. Na výběr zakazovaných coverů se podívejte v našem článku.

Simona Knotkova 30. října 2018

1. The Mamas And The Papas – If You Can Believe Your Eyes And Ears (1966)

Čtveřici členů v jedné vaně američtí cenzoři ještě jakž takž vydýchali. Záchod v rohu přebalu byl už ale příliš! Nejprve ho nahradil textový box, později byl klozet z fotky raději úplně odříznutý.

2. The Beatles – Yesterday And Today (1966)

Yesterday And Today bylo určeno výhradně pro kanadský a americký trh. Z toho důvodu si podle kapely zasloužil také odpovídající obal. Cover s muzikanty, bezhlavými panenkami a plátky syrového masa možná vypadal na první pohled jako neškodný černý humor, ale ve skutečnosti se jednalo o protest proti válce ve Vietnamu. A Američané pochopitelně spokojení nebyli. Vydavatelství muselo stáhnout z prodeje 750 tisíc kopií a nahradit je bezpečnějším obalem s kapelou a kufrem. Podle některých měl původní cover ale také jízlivě narážet na skutečnost, že alba Brouků si pro americká vydání musela vždy projít „řeznickým procesem“ a nikdy nevyšla v takové podobě, v jaké si je The Beatles přáli.

3. Rolling Stones – Beggars Banquet (1968)

A zase ty záchody. Vydání devátého studiového alba The Rolling Stones muselo být kvůli této fotografii pozastaveno o několik měsíců. Toaletu z obchodního oddělení Porsche v Los Angeles nakonec nahradil prostý bílý obal s titulem.

4. Blind Faith – Blind Faith (1969)

Jedenáctiletá dívka bez trička pózující s letadýlkem? Tohle prostě nemohlo projít. Za pořízení fotky prý vyobrazená modelka Mariora Goschen dostala od skupiny kolem Erica Claptona slíbeného koně. Nakonec se ale musela spokojit se čtyřiceti librami. A vědomím, že už navždy bude součástí jednoho z nejzakazovanějších obalů.

5. Alice Cooper – Love It to Death (1971)

Alice Cooper je veselá kopa, což chtěl dokázat i prostrčením palce pravé ruky z látky na místě rozkroku. Cenzory tím vcelku přecenil. Na trh se samozřejmě musela dostat teprve upravená verze, kde Cooperovi už nic neviselo.

6. David Bowie – Diamond Dogs (1974)

Pro titulní obrázek svého osmého studiového alba se David Bowie nechal zvěčnit jako napůl pes, napůl člověk. Na zadní straně nechyběl ani zvířecí penis. Jak šokující!

7. Lynyrd Skynyrd – Street Survivors (1977)

Lynyrd Skynyrd vydali pátou řadovku 17. října 1977. O tři dny později se kapela zřítila v letadle a životem za to zaplatili tři její členové. A cover s muzikanty v plamenech najednou vypadal jako hodně špatný černě laděný vtip… Skupina se musela před objektiv fotografa tedy dostavit ještě jednou a udělat alternativní přebal.

8. Roger Waters – The Pros And Cons Of Hitch Hiking (1984)

Z obalu sólové desky člena Pink Floyd museli mít cenzoři noční můry. Vždyť tam byla vyobrazena nahá žena s odhalenou zadní částí! Morální policie to ale jako vždy nakonec šikovně vyřešila a inkriminovanou oblast zahalila černým obdélníkem. Újma na mravním vývoji dětí a mládeže byla opět odvrácena.

9. Nirvana – In Utero (1993)

V roce 1993 si Nirvana dovolila pojmenovat nahrávku In Utero (tedy V děloze) a doplnit ji nahou ženou s prosvítajícími vnitřnostmi. Znovu tak vážně ohrozila nejmladší zákazníky amerických řetězců Walmart a K-Mart. Co na tom, že ty stejné obchody běžně nabízí zbraně a náboje a munici si v nich bez problémů opatřili například náctiletí vrahové ze střední školy v Columbine?

10. Van Halen – Balance (1995)

Koláž spojených dvojčat na desce Van Halen pocházela samozřejmě z Photoshopu. Některé jedince ale natolik znepokojovala, že jedno z dětí muselo být v upravené verzi odstraněno.

Další články

Zavří­t reklamu