válkaČeskoslovenskoobjevy

10 osobností z historie, které měly (údajně) černošské předky

J. Edgar Hoover

J. Edgar Hoover. Foto: wikipedia.org

J. Edgar Hoover. Foto: wikipedia.org

Malcolm X, Martin Luther King nebo Marcus Garvey – ti všichni a mnozí další bojovníci za černošská práva byli v hledáčku prvního a nejdéle sloužícího šéfa FBI J. Edgara Hoovera. Ironií osudu je, že sám Hoover měl podle všeho afroamerické kořeny. Když vyrůstal, okolí ho běžně bralo jako mulata. V pozdějších letech se tato informace stala veřejným tajemstvím. „Vyrůstala jsem na konci 50. let v McCombu v Mississippi. Z generace na generaci se předával příběh, že půda, na které jsme žili, patřila kdysi rodině Hooverů. Můj děda mi říkal, že tento mocný muž Edgar byl jeho bratrancem z druhého kolena a lidé ho brali jako bělocha. Když o tom prý někomu povíme, mohl by nás zabít. Byla jsem z toho tehdy hodně vyděšená,“ vzpomínala v knize Secrets Uncovered: J. Edgar Hoover Passing For White její autorka Millie McGhee.

Alexandr Sergejevič Puškin

Alexandr Sergejevič Puškin. Foto: wikipedia.org

Alexandr Sergejevič Puškin. Foto: wikipedia.org

Zato africký původ slavného ruského literáta není žádným tajemstvím. I když to běžný čtenář asi moc neví, Puškinův pradědeček Abram Petrovič Hannibal byl voják a politik, který pocházel buď z oblasti dnešní Eritreje, nebo Kamerunu. Podle Ottova slovníku to byl oblíbený černoch Petra Velikého. Některé zdroje dokonce uvádí, že Hannibal byl synem etiopského vladaře, který byl jako rukojmí a „pojistka poslušnosti“ odveden do Konstantinopole. Odtud ho měl odkoupit právě Petr Veliký.

Ludwig van Beethoven

Ludwig van Beethoven. Foto: wikipedia.org

Ludwig van Beethoven. Foto: wikipedia.org

Prameny uvádí, že matka německého skladatele Maria Magdalena Keverich pocházela z oblasti, která byla řízená maury – skupinou muslimů arabského a berberského původu. Africké rysy v obličeji odhaluje také Beethovenova posmrtná maska.

Jacqueline Onassis

Jacqueline Onassis. Foto: wikipedia.org

Jacqueline Onassis. Foto: wikipedia.org

Je málo známým faktem, že ze smíšených poměrů pocházela také 37. první dáma USA a manželka Johna F. Kennedyho Jacqueline Onassis. Jejím prapředkem byl John van Salee De Grosse, který jako první černý Američan chodil na medicínu. Tmavší kůži měl ostatně i její otec, burzovní makléř John Vernou Bouvier III, kterému se ve společnosti říkalo Black Jack. Mimochodem, z rodiny Van Salee pocházel i herec Humphrey Bogart.

Alexandr Medicejský

Alexandr Medicejský. Foto: wikipedia.org

Alexandr Medicejský. Foto: wikipedia.org

Africké předky lze vystopovat ve slavném italském rodu Medicejských, konkrétně u Alexandra Medicejského. I když byl za jeho otce oficiálně považován Lorenzo II. Medicejský, pravděpodobně se jednalo o levobočka papeže Klementa VII. Ten ho navíc podle dnešních historiků zplodil s černošskou služebnou Simonettou da Collevecchio. Tmavší pleť vysloužila Alexandrovi přezdívku Il Moro (příslušník Maurů).

Svatý Mikuláš

Svatý Mikuláš. Foto: wikipedia.org

Svatý Mikuláš. Foto: wikipedia.org

Předchůdce Santa Clause a hlavně významná postava českých Vánoc měl podle všeho rovněž africké předky. Narodil se v antické Myře, dnešním území Turecka. Mnoho dobových ilustrací ho zobrazuje jako muže s tmavou pletí.

Šarlota Meklenbursko-Střelická

Šarlota Meklenbursko-Střelická. Foto: wikipedia.org

Šarlota Meklenbursko-Střelická. Foto: wikipedia.org

Černošští předkové se pravděpodobně vyskytují i v rodině královny Alžběty II. Jedna z jejích předchůdkyň, Šarlota Meklenbursko-Střelická, měla kořeny v rodině portugalského krále Alfonse III., který měl poměr se ženou maurského původu. Sama Šarlota se prý vyznačovala rysy typickými pro černochy a její skutečný původ je historiky dodnes hojně probírán.

Alexander Dumas starší

Alexander Dumas starší. Foto: wikipedia.org

Alexander Dumas starší. Foto: wikipedia.org

Autor Tří muškyterů Alexander Dumas byl synem generála Thomase-Alexandera Dumase. Jeho matkou, a tedy babičkou spisovatele byla otrokyně karibského původu Marie-Louise Élisabeth Labouret.

Clark Gable

Clark Gable. Foto: wikipedia.org

Clark Gable. Foto: wikipedia.org

Hollywoodský elegán Clark Gable měl předky mezi černochy a domorodými Američany. Svůj původ nikdy neskrýval a když se setkal s diskriminací páchanou na ostatních, rázně zakročil. Během natáčení Jihu proti Severu kupříkladu odmítal pokračovat v produkci, když zjistil, že záchody jsou rozdělené pro barevné a bílé. Kvůli rasismu se málem ani neobjevil na premiéře filmu, protože jeho černošské kolegyni Hattie McDaniel (pozdější držitelka Oscara) byl na ni zakázán vstup.

Vladimír Menšík

Vladimír Menšík. Foto: csfd.cz

Vladimír Menšík. Foto: csfd.cz

Exotický původ Vladimíra Menšíka patří spíše do říše spekulací a pravděpodobně smyšlených historek. Podle nich se jeho prababička zapletla s egyptským otrokem sloužícím v napoleonské armádě či s černošským hlídačem brněnského lahůdkářství. O černošských předcích legendárního herce z Ivančic byl přesvědčený také režisér Vojtěch Jasný, podle kterého se Menšík vyznačoval náturou, jakou Jasný viděl právě u herců s afroamerickým původem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu