válkaČeskoslovenskoobjevy

10 nezapomenutelných večerníčkových postav Zdeňka Smetany: Které jste si nejvíc oblíbili vy?

10 nezapomenutelných večerníčkových postav Zdeňka Smetany: Které jste si nejvíc oblíbili vy?
Zdroj: galeriekmoch.cz

Ve věku 90 let zemřel po dlouhé nemoci animátor, scenárista a výtvarník Zdeněk Smetana. Vytvořil řadu pohádkových postaviček, které se zařadily do zlatého fondu českého animovaného filmu. Na jeho večerníčcích vyrostlo několik generací dětí. Většinu z nich geniálně namluvila Jiřina Bohdalová.

blondie 25. února 2016

„Chtěli jsme dětem ukázat ukázat dobrou výtvarničinu, dobrý herecký projev a dobrou muziku. Musíte mít stejné ladění jako děti. A já mám tu výhodu, že jsem se od diváka nikdy nevzdálil. Vždycky se na filmy dívám jako divák a říkám si: ‚Hergot, jak to dopadne‘,“ prozradil Zdeněk Smetana, v čem spočívalo kouzlo jeho večerníčků. Za svůj život stvořil Zdeněk Smetana mnoho postaviček, které provázely naše dětství. Pojďme si ty nejdůležitější z nich v krátkosti připomenout.

1. Křemílek a Vochomůrka

Pohádky z mechu a kapradí je československý animovaný televizní seriál z roku 1968 vysílaný v rámci Večerníčku. Námětem byla stejnojmenná kniha spisovatele Václava Čtvrtka, ve které jsou příběhy hlavních hrdinů Křemílka a Vochomůrky sepsány. Postavy nakreslil Zdeněk Smetana a namluvila Jiřina Bohdalová. Hudbu složil Jaroslav Celba.

Bylo natočeno celkem 39 dílů po 8 minutách. První řada o 13 epizodách vznikla ještě v černobílém provedení a první díl „Jak Křemílek a Vochomůrka zasadili semínko“ byl v premiéře odvysílán 6. října 1968. Po úspěchu této řady televize pořídila v roce 1970 další 13dílnou řadu. V roce 2014 Česká televize oznámila záměr postupně do roku 2017 kolorovat všechny původně černobílé díly.

2. Rákosníček

Celkem vznikly tři seriály Rákosníčka: Rákosníček a hvězdy (1975, 13 dílů), Rákosníček a jeho rybník (1983, 1987, 26 dílů), Rákosníček a povětří (1987, jedná se o druhých 13 dílů seriálu Rákosníček a jeho rybník). Všechny díly večerníčku začínají slovy „Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet, a dost možná ještě dál, je rybníček Brčálník…“ Zdeněk Smetana napsal scénář a večerníček i režíroval. Hudbu složil Václav Zahradník a pohádku namluvila Jiřina Bohdalová, která několikrát v rozhovorech přiznala, že si u dabingu Rákosníčka a dalších pohádek neustálým chroptěním ničila pro cizí děti hlas.

3. Malá čarodějnice

Malá čarodějnice je československý animovaný televizní seriál z roku 1984 poprvé vysílaný v rámci večerníčku v listopadu téhož roku. Seriál vznikl na základě knihy Malá čarodějnice německého spisovatele Otfrieda Preußlera. Původně vznikly tři epizody, následně bylo dotočeno dalších 11 epizod.

Scénář připravili Kamil Pixa, Zdeněk Smetana a Jaroslav Vokřál, režie se ujal Zdeněk Smetana. Hudbu zkomponoval Petr Skoumal, za kamerou stáli Jiří Ševčík a Zdeněk Pospíšil. Seriál namluvila Jiřina Bohdalová. Bylo připraveno celkem 14 epizod, v délce cca 9 až 10 minut.

4. Štaflík a Špagetka

Štaflík a Špagetka je český animovaný seriál režiséra Václava Bedřicha, scenáristky Aleny Munkové a výtvarníka Zdeňka Smetany s původním názvem Psí život, který vznikl jako večerníček pro děti pro vysílání v někdejší Československé televizi v roce 1971.

Seriál má celkem 39 dílů po 8 minutách. První díly vznikly už v roce 1968 a premiéru měly již v roce 1969. Původní název Psí život museli však autoři kvůli tehdejší politické atmosféře změnit. Na televizní obrazovku byla první černobílá třináctidílná série uvedena až roku 1971. Následovala druhá nyní už barevná série třinácti dílů z roku 1988. Třetí a prozatím poslední třináctidílná řada byla natočena v roce 2014.

5. Kubula a Kuba Kubikula

Kubula a Kuba Kubikula je československý animovaný televizní seriál z roku 1988 vysílaný v rámci Večerníčku. Autorem knižní předlohy byl spisovatel Vladislav Vančura. Do scénáře vyprávění rozpracovala Marie Kšajtová. Seriál výtvarně zpracoval Zdeněk Smetana, který se zároveň ujal režie. Kameru vedl Miloslav Špála. Hudbu k seriálu složil Jaroslav Celba. Pohádky namluvil Petr Haničinec. Bylo natočeno 7 dílů, epizody byly dlouhé mezi 8 až 9 minutami.

6. Radovanovy radovánky

Radovanovy radovánky je literární dílo Zdeňka Svěráka. Příběh nejprve v roce 1987 připravil pro televizní večerníček a až poté je přepsal do literární podoby a vydal knižně (1994). Původně měl pohádku i namluvit, ale místo něj se této role zhostil Luděk Sobota.

7. Béďa Rošťák

Béďa rošťák je český animovaný televizní seriál z roku 1992 vysílaný v rámci Večerníčku. Scénář napsal Edgar Dutka. Kameře se věnoval Jiří Větroň. Režii obstaral Zdeněk Smetana. Bylo natočeno 7 epizod, každá trvala 7 minut.

9. Brundibáři

Kratičké příběhy dvou čmeláků, kteří se stejně jmenují a navlas se sobě i podobají, vznikly v roce 1980 podle námětu Edgara Dutky. Vtipným komentářem je doprovodil Jiří Sovák.

10. Skřítek Racochejl

O skřítku Racochejlovi je český večerníček, který podle knihy Emila Šalouna režíroval Jiří Miška. Hlas hrdinům z této dětské pohádky propůjčila Jiřina Bohdalová, hudbu složil Karel Vágner. Malířem knižní i televizní podoby je Zdeněk Smetana. Byl to jeho poslední večerníčkový seriál (1997).

Související články

Další články

Zavří­t reklamu