válkaČeskoslovenskoobjevy

10 nezapomenutelných rolí Jeanne Moreau, ikony francouzského filmu

10 nezapomenutelných rolí Jeanne Moreau, ikony francouzského filmu
Zdroj: pinterest

Ze tří nejznámějších francouzských hereček své generace – Catherine Deneuve a Brigitte Bardot –Jeanne Moreau byla tou nejrespektovanější. Během 60. let se stala ženským symbolem francouzské nové vlny, jejíž tvůrci v ní nalezli ideální představitelku osudových žen, které sice neoplývají povrchní krásou, zato přitahují svými oduševnělými půvaby a zvláštním charismatem. Každé ze svých filmových hrdinek, v nichž se prolíná a splývá dobro se zlem, náruživost s odtažitostí a morálka s nestoudností, dokázala Moreau vtisknout nesmazatelnou pečeť své osobnosti. Připomeňme si deset nejvýraznějších rolí, které na filmovém plátně během 65 let trvající kariéry vytvořila.

Yvonne Pokorná 1. srpna 2017

1. Výtah na popraviště (1958)

Před filmovou kamerou se uplatňovala už od konce 40. let, ale výrazněji na sebe upozornila teprve v roce 1958 úlohou Florence, která se spolu s milencem (Maurice Ronet) spolupodílí na vraždě svého manžela, v kriminálním dramatu Výtah na popraviště (režie Louis Malle).

2. Milenci (1958)

Mezinárodní věhlas jí přinesla role znuděné manželky vydavatele lokálních novin Jeanne Tournier, pro niž se život náhle změní díky citovému vzplanutí k jednomu mladíkovi (Jean-Marc Bory), v melodramatu Milenci (režie Louis Malle).

3. Noci (1960)

V psychologické sondě Noc (režie Michelangelo Antonioni) ztvárnila roli frustrované manželky úspěšného spisovatele (Marcello Mastroianni).

4. Moderato Cantabile (1960)

Coby dvorní herečka románů Marguerite Duras hrála v pěti filmech natočených podle jejích románů. Ze všeho nejdřív byla znuděnou manželkou bohatého průmyslníka, která trpí neopětovanou láskou, ve filmovém přepisu románu Moderato Cantabile, kde hrála s Jean-Paulem Belmondem, dalším hereckým objevem „nové vlny“.

5. Jules a Jim (1962)

Jeden z nejlepších nejen Truffautových, ale i francouzských filmů, s nímž je Jeanne Moreau nejčastěji spojovaná. Na roli svobodomyslné dívky Kateřiny, která po mnoho let udržuje nekonvenční milostný vztah se dvěma přáteli, byla Jeanne Moreau hrdá. Dokonce prohlašovala, že na jejím náhrobku bude jednou stát: „Milenka Julese a Jima.“

6. Deník komorné (1964)

Působivou kreaci, za niž obdržela cenu na MFF v Karlových Varech 1964, předvedla v postavě frivolní služebné Celestiny, s jejímž příchodem na venkovskou usedlost se odhalují skryté vášně, neřesti a dokonce zločiny místních obyvatel, v dramatu podle románu Octava Mirbeaua Deník komorné (režie Luis Buñuel).

7. Viva Maria! (1965)

O tom, že jí není cizí ani komediální poloha, přesvědčila v burlesce Viva Maria (režie Louis Malle), kde za ztvárnění jedné ze dvou cirkusových tanečnic (po boku Brigitte Bardot) a posléze revolucionářek získala cenu BAFTA 1966.

8. Nesmrtelný příběh (1968)

Ve filmové adaptaci povídky dánské spisovatelky Karen Blixenové jí režisér Orson Welles svěřil roli Virginie, kterou si najme starý obchodník (kterého hraje sám Orson Welles) k uskutečnění staré námořnické legendy.

9. Nevěsta byla v černém (1968)

V Truffautově černé komedii hraje čtyřicetiletá, ale stále atraktivní Jeanne Moreau osudovou ženu-vampýra, která po nečekané a nesmyslné ztrátě vyvoleného životního partnera nachází jediný smysl svého života v naplnění pomsty na mužích, kteří se na této smrti přímo či nepřímo podíleli.

10. Stará dáma, která se procházela v moři (1991)

Přechod k úlohám zralých starších dam zvládla Jeanne Moreau se sobě vlastní noblesou a virtuozitou, jak to dokazuje mimo jiné rolí excentrické družky penzionovaného diplomata (Michel Serrault) ve filmu Stará dáma, která se procházela v moři (režie Laurent Heynemann), za kterou byla oceněna v roce 1991 Césarem.

Další články

Zavří­t reklamu