válkaČeskoslovenskoobjevy

10 nejbarevnějších pláží na světě: od zeleného písku k oblázkům ze skla

10 nejbarevnějších pláží na světě: od zeleného písku k oblázkům ze skla
Zdroj: smithsonianmag.com

K nejběžnějšímu obrazu pláže patří obligátní zlatý písek a zelené palmy. Příroda však nabízí mnohem pestřejší škálu, která hraje všemi barvami duhy – od čistě bílé až po černou jako noc.

Ivanhoe 20. června 2015

Magickým prostředkem, jímž příroda na plážích kouzlí, je písek, jenž je produktem eroze jak vnitrozemských hornin, tak mořských útesů. Jak skály v průběhu času zvětrávají díky působení deště, větru, sněhu a jiných vlivů, odlamují se z nich částečky, které řeky nebo vítr unášejí na pláž, kde se postupně usazují.

Písek se však tvoří také z mořských organismů, jejichž skořápky a jiné pevné části rozbíjí oceán a vyplavuje je na břeh. Ty nejzářivější pláže vznikly z křemene, ale v závislosti na tom, jaké skály a útesy pláž obklopují, může pláž nabýt zcela odlišného barevného odstínu.

Tady je 10 nejbarevnějších pláží na světě.

1. Glass Beach, Kauai, Havaj

Glass Beach, Kauai, Havaj

Glass Beach, Kauai, Havaj

Není to písek, který dělá tuto pláž tak jedinečnou, ale mořské sklo. Za svou krásu tak pláž paradoxně vděčí existenci nedaleké průmyslové skládky odpadů. Trvá desítky let, než oceán přemění rozbité láhve a jiné kusy skla do krásně kulatých, ohlazených skleněných oblázků, jimiž je Glass Beach pokryta. Většinou jsou tato sklíčka zabarvena do modra.

2. Papakolea, Green Sand Beach, Havaj

 Papakolea, Green Sand Beach, Havaj

Papakolea, Green Sand Beach, Havaj

Pláž Papakolea je vyhlášená svým zeleným pískem. Zelenou barvu mu dává minerál olivín, který vznikl vulkanickou činností dnes neaktivní sopky. Sopečné magma je bohaté na olivín, který často bývá první krystalickou formou magmatu, když se láva ochladí. Krystaly olivínu jsou obzvlášť husté, což usnadňuje jejich akumulaci na pláži, aniž by byly odplaveny mořským přílivem.

3. Pink Sands Beach, Harbour Island, Bahamy

Pink Sands Beach, Harbour Island, Bahamy

Pink Sands Beach, Harbour Island, Bahamy

Tato pláž je jak vystřižena z holčičího světa barbín. Téměř tři míle dlouhou pláž totiž pokrývá růžový písek. Tento něžný odstín pláž získala zásluhou dírkonošců, což jsou jednobuněční mořští prvoci z říše Rhizaria. Jejich červené vápenité schránky se smísily s bílým pískem z pláže a vytvořily tak jedinečný růžový odstín.

4. Punalu’u, Havaj

Punalu'u, Havaj

Punalu’u, Havaj

Díky uhlově černému písku se Punalu’u zdá být téměř filmovým negativem tradičních pláží. Písek je skložen z čediče – běžné magmatické horniny, která vzniká, když láva rychle chládne. V případě Punalu’u podmořské vulkanické průduchy vyvrhly proud magmatu, které se rychle ochlazovalo, a když přišlo do kontaktu s mnohem chladnějším oceánem, explodovalo. Takto dalo vzniknout úlomkům čediče, lemujícím pláž.

5. Hyams Beach, Nový Jižní Wales, Austrálie

Hyams Beach, Nový Jižní Wales, Austrálie

Hyams Beach, Nový Jižní Wales, Austrálie

Na světě je mnoho pláží s bělavým pískem, ale jen jedna je zaznamenána v Guinessově knize světových rekordů jako nejbělejší ze všech. Je to pláž Hyams v australském Novém Jižním Walesu, která je složena z extrémně jemných částeček křemene. Ty jsou tak bílé, že odlesky slunce, které odrážejí, natolik oslňují zrak, že se tu bez slunečních brýlí naprosto neobejdete.

6. Red Sand Beach, Prince Edward Island, Kanada

Red Sand Beach, Prince Edward Island, Kanada

Red Sand Beach, Prince Edward Island, Kanada

Do červena zbarvené pláže na Ostrově prince Edwarda vděčí za svou nápaditou barvu bohatému množství železa, obsaženého v písku na pobřeží, které se při kontaktu s kyslíkem mění na oxid železitý, který dobře známe ve formě povlaku na povrchu rezivějících železných předmětů. Červená půda je k vidění prakticky na celém území ostrova, protože ostrov se zformoval z usazenin měkkého, červeného pískovce.

7. Pfeiffer Beach, Big Sur, Kalifornie

Pfeiffer Beach, Big Sur, Kalifornie

Pfeiffer Beach, Big Sur, Kalifornie

Pfeiffer Beach pro změnu ohromuje temně fialovým pískem. Tuto barvu pláži propůjčuje manganový granát z okolních kopců, jejichž horniny erodují a jsou odplavovány po řece dolů k pláži. Pfeiffer Beach však není celá fialová – koncentrace takto zbarveného písku se místo od místa liší. Nejfialovější úsek se nachází v severní části pobřeží. Záleží také na ročním době: nejhustší výskyt fialového písku se objevuje po zimních bouřích, jež urychlují tempo zvětrávání horniny.

8. Shelter Cove, Humboldt County, Kalifornie

Shelter Cove, Humboldt County, Kalifornie

Shelter Cove, Humboldt County, Kalifornie

Šedě zbarvená pláž u zátoky Shelter v Humboldtově okresu v Kalifornii nevznikla smícháním bílého a černého písku, ale je výsledkem staletí trvající eroze nedalekých břidlicových útesů.

9. Porto Ferro, Sardinie, Itálie

Porto Ferro, Sardinie, Itálie

Porto Ferro, Sardinie, Itálie

Na severním výběžku italského ostrova Sardinie se táhne jednu a čtvrt dlouhý úsek pláže, jejíž písek se vyznačuje podivně oranžovou barvou. Tu společně namíchaly místní oranžový vápenec, rozdrcené schránky mořských živočichů a sopečné nánosy. Za pláží směrem k slanému jezeru Baratz lze také uvidět téměř 20 metrů vysoké okrově zbarvené písečné duny.

10. Rainbow Beach, Queensland, Austrálie

Rainbow Beach, Queensland, Austrálie

Rainbow Beach, Queensland, Austrálie

Na této pláži se potkávají všechny barvy duhy, proto se jí také říká Duhová. Je výsledkem eroze okolních pískovcových útesů, které mají bohatý obsah minerálů. Toto pestré minerálové složení se otisklo do zdejšího písku, který hraje 72 barevnými odstíny!

Další články

Zavří­t reklamu