válkaČeskoslovenskoobjevy

10 ikonických krásek, které dokonale zosobňovaly styl 30. let

10 ikonických krásek, které dokonale zosobňovaly styl 30. let
Zdroj: archiv

Velká hospodářské krize měla na počátku 30. let obrovský dopad na životy miliony lidí a odrazila se i ve stylu odívání. Takřka přes noc se vytratila móda rozpustilých a nevázaných dívek-flapperek, aby ji vystřídal sofistikovanější a mnohem konzervativnější módní diktát. Ve 2. polovině dekády udávaly módní trendy především hollywoodské hvězdy zosobňující ženskou eleganci, osobitost i nezávislost. Od Marlene Dietrichové až po Lídu Baarovou, podívejte se na 10 módních ikon 30. let.

Yvonne Pokorná 31. července 2017

Marlene Dietrichová

Když se objevila v reklamě v mužském obleku a se sloganem „Žena, kterou mohou zbožňovat dokonce i ženy“, Američanky zavalily obchody žádostmi o kalhoty. Chlapecká postava a dlouhé nohy Marlene Dietrich byly jako stvořené pro kalhoty a kalhotové kostýmy. S oblibou nosila kalhoty velmi pohodlného střihu: jemně nařasené v pase, s širokými nohavicemi, většinou doplněné kabátkem stejné barvy. A nebála se převzít i do té doby mužský společenský oděv – frak s cylindrem.

Bette Davisová

I když nebyla považována za konvenční krásku, byla svého času označována za první ženu amerického filmu, která dokáže ztvárnit rozmanité a těžké role. Díky tomu nastavila nový standard pro ženy na stříbrném plátně. Její nezávislost se rovněž projevila při konfliktech s pohlaváry, které se staly pověstnými. “Hollywood by mě chtěl mít krásnou, ale já usiluji o realismus,” prohlásila. Oblékala se podle sebe – mimo ateliéry nosila ráda puntíkované halenky a klasické společenské blůzy.

Vivien Leighová

Hvězda Jihu proti Severu byla nejen krásná, ale také se dobře oblékala. Styl jejího odívání by se dal označit za jednoduchý a pohodlný. Tak jako Katharine Hepburnová dělala slávu sportovním nohavicím, ona byla reklamou na klasicky střižené kratší sukně po kolena, ve kterých vynikla její útlá postava.

Katharine Hepburnová

Jen málo žen mělo takový trvalý vliv na dámskou módu jako tato legendární americká herečka. Coby přebornice v nošení pánské konfekce byla Hepburnová jednou z těch, jimž ženy vděčí za to, že se široké pánské nohavice a košile staly součástí jejich šatníků. Není divu, že v roce 1986 jí rada amerických módních návrhářů udělila cenu za celoživotní úspěchy.

Jean Harlowová

Další hvězda, která definovala konvenční vnímání ženské krásy té doby, se do podvědomí zapsala zejména svými platinově blonďatými vlasy zastřiženými do mikáda, rty ve tvaru Amorova luku a zálibou v upnutých saténových šatech, které nosila bez podprsenky. Není jistě náhodou, že její obdivovatelkou byl sexuální idol 50. let – Marilyn Monroe.

Ginger Rogersová

Do dějin filmu se zapsala společně s Fredem Astairem jako nezapomenutelný taneční pár z filmových muzikálů. Svým nenuceným stylem oblékání a veselým, skromným vystupováním tvořila protipól Jean Harlowové. Byla dívčí i elegantní a nikterak přehnaně svůdná. Šaty, ve kterých tančila na parketu, ukazovaly jak její záviděníhodně štíhlou postavu, tak vynikající taneční dovednosti.

Joan Crawfordová

Crawfordová často hrála těžce pracující mladé ženy, které našly lásku a dosáhly finančního úspěchu. Tyto příběhy „rags-to-riches“ byly diváky z doby Velké hospodářské krize velmi dobře přijímány a zvláště populární byly mezi ženami. Crawfordová se díky tomu stala jednou z nejprominentnějších hollywoodských hvězd a jednou z nejlépe placených žen ve Spojených státech. Byla titulována královnou stylu – to ona diktovala, nikoli následovala trendy, a často je měnila. Její partnerství s legendárním návrhářem kostýmů Gilbertem Adrianem z ní učinilo jednu z nejlépe oblékaných žen své doby.

Carole Lombardová

Byla přirozenou kráskou, která nosila minimální make-up, protože měla výrazně tvarované oči a lícní kosti. Vypadala pokaždé dobře, ať měla na sobě obyčejné oblečení, nebo se nastrojila do večerních šatů. I když vyrazila jen nákup, byla vždy upravená a potrpěla si na perfektně sladěné doplňky. Pověstné byly její měkké zlatě blonďaté vlny a pěšinka učesaná na bok.

Greta Garbo

Měla neobyčejný herecký talent a k tomu dokonale krásnou tvář s hlubokýma očima. V soukromí se oblékala obyčejně, chodila v botech bez podpatků a nezdobila se skoro žádnými šperky. Na veřejnosti nosila většinou dlouhý perlový náhrdelník a byla často fotografována v mužském stylu oblečení, které upřednostňovala. To se skládalo z košil na míru, hedvábných kravat a formálních kalhot s lemovaným tenkým pásem. Tento téměř konzervativní styl oblékání ostře kontrastoval s extravagantními, často neobvyklými kostýmy, ve kterých vystupovala na stříbrném plátně.

Lída Baarová

Baarová byla módní ikona nejen v Československu, ale i v Německu. Svými modely vyrážela dech nejen na honosných společenských akcích, ale i ve volném čase u jezera Wannsee, kde tajně pobývala se svým milencem, nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Stejně jako její kolegyně Adina Mandlová si Baarová potrpěla na drahé kožešiny. „Dost na sebe žárlily. Baarová si za honoráře z Německa mohla koupit, co chtěla. Nosila kožich z kanadského norka za 180 tisíc, což byla v té době cena vily!“ vzpomínal dnes již zesnulý režisér Otakar Vávra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu