válkaČeskoslovenskoobjevy

10 ikon, které definovaly extravagantní módu 80. let, kdy bylo možné i nemožné

10 ikon, které definovaly extravagantní módu 80. let, kdy bylo možné i nemožné
Zdroj: vintag.es

Móda 80. let patřila k té nejvýstřednější a nejbláznivější v celé historii. Stala jakýmsi náboženstvím, kterému nebylo nic svaté. Jejími modlami pak byly celebrity, které si potrpěly na osobitý styl. Po jejich vzoru každý chtěl být originálem, tím, kdo na sebe v davu upoutá pozornost a vynikne. Proto se experimentovalo se vším možným a kombinovaly se prvky do té doby nezkombinovatelné. Současně se stíraly i rozdíly mezi pohlavím. Největší vliv na módu měla hudba (díky vzniku hudební stanice MTV), v níž se rovněž mísily nejrůznější vlivy. Svým stylem odíváním jste tak mohli dát světu najevo, zda jste vyznavačem heavy metalu, punku či nového romantismu. Anebo že obdivujete následující ikony.

Yvonne Pokorná 1. prosince 2017

1. Madonna

Madonna: Like a Virgin (1984)

Madonna: Like a Virgin (1984)

Mnoho dívek po celém světě bralo právě Madonnu za svou inspiraci. Madonna se na scéně poprvé objevila ve svém uličnickém streetovém looku, který zahrnoval krátkou sukni, pod kterou si Madonna oblékla legíny. Svůj rozpustilý outfit doplnila o mnoho výrazných módních doplňků, jakým byl třeba velký kříž na krku nebo krajkové rukavice.

2. Jennifer Beals

Jennifer Beals: Flashdance (1983)

Jennifer Beals: Flashdance (1983)

Když v roce 1983 přišel do kin hudební Flashdance, na módním poli vybuchla bomba. Jennifer Beals, představitelka Alex, si v něm svléká podprsenku pod svetrem s obrovským výstřihem. Zejména u mužských diváků tím zabodovala a od té chvíle se mnoho žen a dívek pídilo po nadměrných svetrech a topech „spadlých“ z jednoho ramene.

3. Lady Diana

Outfity princezny Diany

Outfity princezny Diany

Princezna Diana byla jednou z nejvlivnějších módních ikon všech dob. Svým nenuceným elegantním stylem si získala tisíce příznivců. V oblékání byla velice odvážná, ale vždycky se držela v hranicích, které příslušely člence královské rodiny. Na počátku 80. let nosila velmi romantické a pohádkové kreace, pak ale začala být mnohem hravější a začala úzce spolupracovat s předními módními návrháři.

4. Michael Jackson

Michael Jackson v ikonické červené bundě (1984)

Michael Jackson v ikonické červené bundě (1984)

Stylu, který šel v Jacksonově šlápějích, se charakteristicky přezdívalo Thriller look“ (album Thriller). Nosily se červené či černé kožené kalhoty a objemné kožené bundy se stojáčkem a nafouklými rameny. Mezi módní doplňky inspirované tímto thriller lookem patřila jedna rukavice nebo rukavice bez prstů a sluneční brýle.

5. Boy George

Boy George na vrcholu slávy v roce 1983

Boy George na vrcholu slávy v roce 1983

Frontman britské kapely Culture Club se proslavil se svým androgynním excentrickým vzhledem. Jeho debutové vystoupení v pořadu Top of the Pops se stalo televizním mezníkem roku 1982 a znamenalo předzvěst nové éry v módě a popové hudbě. Byl jedním z nejvýraznějších představitelů novoromantického hnutí , které se formovalo v Blitz Club na Great Queen street, kde Boy George dříve dělal šatnáře. Svým unikátním stylem odívání doplněným o copánky, klobouk a výrazný make-up tento zpěvák výrazně ovlivnil svoji generaci.

6. Joan Collins

Joan Collins jako Alexis Carrington v americkém seriálu Dynastie (1981-1989)

Joan Collins jako Alexis Carrington v americkém seriálu Dynastie (1981-1989)

Britská herečka se nejvíc proslavila jako zlá intrikánka Alexis z amerického TV seriálu Dynastie. V této roli se často prezentovala v krátkém natupírovaném účesu a vypasovaných barevných kostýmcích s mohutnými vycpávkami v ramenou. Vycpaná ramena byla výrazným prvkem módy 80. let. Ženám dodávaly pocit síly a rovnoprávnosti s muži.

7. Tom Cruise

Tom Cruise a Kelly McGillis v dramatu Top Gun (1986)

Tom Cruise a Kelly McGillis v dramatu Top Gun (1986)

Tom Cruise se stal hereckou superstar na počátku 80. let a stal se inspirací pro muže v průběhu celé dekády. Hlavně díky obrovskému úspěchu filmu Top Gun se sluneční brýle pilota Mavericka staly jedním z nejvyhledávanějších doplňků v pánské módě.

8. Jane Fonda

Jane Fonda v roli instruktorky aerobiku

Jane Fonda v roli instruktorky aerobiku

Fondová se většinu svého života věnuje fitness. V 80. letech byla tato americká herečka považována za královnu aerobiku a proslavila se videokazetami s domácím kondičním cvičením pro ženy. Právě ona zahájila trend nošení čelenek, návleků na lýtka a sportovních oděvů z lykry.

9. Duran Duran

Duran Duran (1983)

Duran Duran (1983)

V 80. letech patřili Duran Duran k nejúspěšnějším britským kapelám, princezna Diana se dokonce nechala slyšet, že jsou její nejoblíbenější skupinou. Vnesli nejen svěží elektronický zvuk s tanečním a melodickým nábojem do pop music, ale svůj hudební projev promyšleně také kombinovali s bizarním vizuálním stylem, který si potrpěl na make-up, natupírované vlasy a sladěné oblečení, které zahrnovalo kožené kalhoty, vojensky stylizované bundy či barevné šátky. Jejich šatník nesl podpis snad všech průkopnických britských módních návrhářů té doby.

10. David Gahan

David Gahan zamlada

David Gahan zamlada

Přihlásit se ke skupině Depeche Mode, zvlášť v atmosféře znormalizovaného Československa, neznamenalo jenom mít oblíbenou kapelu, ale určit si rovnou životní styl. Neboli stát se depešákem. Fanoušci Depeche Mode se oblékali stejně temně a „goticky“ jako frontman kapely zpěvák Dave Gahan.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu