válkaČeskoslovenskoobjevy

10 celebrit, které trpí chronickou nemocí

10 celebrit, které trpí chronickou nemocí
Zdroj: Profimedia.cz

Jsou slavní, jsou krásní, jsou bohatí, ale jsou to lidé stejně jako my všichni, to znamená, že se jim nevyhýbají trápení ani nemoci včetně těch chronických. Pokud však onemocní známá osobnost, má to jednu výhodu – může zvýšit obecné podvědomí o jisté nemoci, jejích příčinách, léčbě a hlavně prevenci, díky které my ostatní můžeme chorobě včas předejít. Tady je 10 celebrit, které trpí chronickým onemocněním. Podívejte se, jak se s tím vyrovnávají.

Yvonne Pokorná 24. května 2017

1. Selena Gomez: Lupus

Selena Gomez

Selena Gomez

V prosinci roku 2013 se Selena chystala na velké turné po Austrálii a Asii, když její koncerty byly z ničeho nic zrušeny. Do cesty jí totiž vstoupila autoimunitní nemoc zvaná lupus a Selena musela neodkladně zahájit léčbu chemoterapií. Nemoc lupus způsobuje zánět kloubů, kůže, ledvin, mozku či srdce, které mohou být životu nebezpečné. Mezi nejvýraznější symptomy patří vyrážka na obličeji, která se podobá nemoci motýlích křídel. Touto nemocí trpí i další celebrity, jako třeba Nick Cannon, Lady Gaga, Toni Branxton nebo Seal.

2. Lena Dunham: Endometrióza

Lena Dunham

Lena Dunham

Americká herečka a filmařka trpí endometriózou už od puberty. Jde o onemocnění, při kterém se částečky výstelky dutiny děložní neboli endometria dostávají mimo dutinu děložní. Kromě pánevní oblasti se tyto částečky mohou objevit ve všech částech těla s výjimkou sleziny a srdečního svalu. Onemocnění se projevuje nejčastěji bolestivou menstruací, dlouhodobými bolestmi v podbřišku, bolestmi při pohlavním styku a někdy i přítomností krve v moči. Nezřídka je endometrióza i příčinou neplodnosti ženy. Touto nemocí trpí také Susan Sarandon a Hillary Clinton. Marylin Monroe kvůli ní nikdy nedonosila dítě.

3. Charlie Sheen: HIV

 Charlie Sheen

Charlie Sheen

Virus HIV u něj lékaři objevili v roce 2011, ale až o čtyři roky později se k tomu hollywoodský herec veřejně přiznal. Jak jeho ošetřující lékař zdůraznil, nemoc AIDS (syndrom získané imunitní nedostatečnosti) se u něj naštěstí nerozvinula. Loni Sheen přestal užívat klasické léky na HIV a podstoupil alternativní léčbu v Mexiku. Později si nechal píchat experimentální injekce k léku s názvem PRO-140 vyrobené z protilátky, a ne ze syntetických chemických látek. Poté prohlásil, že vědcům se podařilo zcela potlačit virus v jeho těle.

4. Tom Hanks: Cukrovka

Tom Hanks

Tom Hanks

Tom Hanks trpí diabetem druhého typu. Symptomy této nemoci na sobě objevoval už od svých 36 let, ale o dvacet let později mu lékaři diagnózu definitivně potvrdili. Oscarový herec je přesvědčený, že za jeho nemoc mohou diety a strava. Kvůli rolím drasticky přibíral a hubl, navíc se v mládí špatně a nezdravě stravoval.

U cukrovky se rozlišují dva typy, 2. typ je nejčastější a většinou se vyskytuje u starších lidí a je spojen s obezitou. Pokud se neléčí, může způsobit oslepnutí, selhání ledvin nebo amputaci končetiny. Diabetes má také herečka Halle Berry, se silnou cukrovkou několik let bojuje také český herec Pavel Kříž.

5. Kim Kardashian: Psoriáza

 Kim Kardashian

Kim Kardashian

Kim bylo třicet, když se jí na nohou objevily ošklivé červené, šupinaté skvrny, které svědily. Ukázalo se, že trpí psoriázou neboli lupénkou, stejně jako její matka Kris Jenner. „Moje kariéra kromě jiného stojí i na předvádění plavek. Lidé si nedokáží představit, pod jakým jsem tlakem, když musím být za každé okolnosti dokonalá,“ postěžovala si Kim v reality show s názvem Keeping Up with the Kardashians.

Lupénka se řadí mezi autoimunitní onemocnění a postihuje dvě až tři procent evropské populace. S nemocí se potýká i zpěvačka Britney Spears, americká herečka Cameron Diaz a z našich končin také Iva Janžurová.

6. Michael J. Fox: Parkinsonova choroba

Michael J. Fox

Michael J. Fox

Michael J. Fox paradoxně onemocněl, když hrál lékaře ve filmu Doktor Hollywood (1991). Při jeho natáčení najednou zjistil, že se mu chvěje malíček. I přesto, že doktoři zpočátku tvrdili, že jde pouze o hereckou nervozitu, byla mu následně diagnostikována Parkinsonova choroba, která má na svědomí postupnou ztrátu kontroly nad celým tělem. Podivuhodné bylo především to, že se choroba u Foxe projevila již v tak nízkém věku (30 let) a doktoři předpokládají, že k tomu došlo následkem styku s nějakou látkou, která měla na její vypuknutí vliv. Herce jeho vlastní nemoc inspirovala i k založení vlastní nadace The Michael J. Fox Foundation for Parkinson’s Research, podporující výzkum Parkinsonovy choroby.

7. Jana Krausová: Celiakie

Jana Krausová

Jana Krausová

Jana Krausová je jedním z tisíců Čechů, kteří trpí nesnášenlivostí na lepek neboli celiakií. „Trvalo mi šest let, než jsem si sama na internetu vyhledala, že bych mohla být takhle nemocná,“ přiznala herečka, kterou sužovaly bolesti svalů a nepochopitelná únava. V současné době je jedinou možnou léčbou celiakie celoživotní, přísná bezlepková dieta. Pšenici, žitu, ječmeni a ovsu se musí vyhýbat i další známé osobnosti – zpěvačka Radůza, herečka a moderátorka Miluše Bittnerová nebo srbský tenista Novak Djokovič.

8. Regina Rázlová: Roztroušená skleróza

Regina Rázlová

Regina Rázlová

Po roce stráveném ve vazbě kvůli obvinění z vytunelování firmy Skloexport se herečka vrátila s podlomeným zdravím. Byla jí diagnostikována roztroušená skleróza. „Tu jsem dostala ve vazbě. Původcem je mozkový vir,“ upřesnila. Roztroušená skleróza je onemocnění postihující centrální nervový systém. Nejčastěji je diagnostikována u mladých, zdánlivě zdravých lidí. Syn legendárního rockera Ozzyho Osbourna Jack onemocněl v pouhých 26 letech, když náhle ztratil polovinu vidění v pravém oku. Roztroušená skleróza snižuje délku života až o deset let, ovlivňuje nervové buňky v míše a mozku. Mezi hlavní příznaky patří třes, závratě, problémy s řečí a pamětí.

9. Miley Cyrus: Nemoc srdce

Miley Cyrus

Miley Cyrus

Ve své autobiografii z roku 2009 „Miles To Go“ americká herečka a zpěvačka uvedla, že má tachykardii, srdeční vadu, která se projevuje zrychleným tepem. Tvrdí ovšem, že jí to na životě neohrožuje a dál paří, pije alkohol a kouří.

Normální tepová frekvence u dospělého člověka by se měla pohybovat mezi 60-80 tepy za minutu. Zrychlení nad 100 tepů/min nazýváme tachykardií. Neúměrná tachykardie má negativní důsledky. Snižuje účinnost čerpání krve srdečním svalem, který se za tak krátkou dobu nestihne naplnit krví. Při zvýšené práci se zvyšuje spotřeba kyslíku v samotném srdečním svalu; to může u člověka, který již trpí nějakou kardiovaskulární chorobou, a tudíž srdeční sval nemá dostatečné zásobování okysličenou krví, vést i k infarktu.

10. Victoria Beckham: Polycystické vaječníky

 Victoria Beckham

Victoria Beckham

Na rozdíl od mnoha jiných osobností Victoria Beckham se nikdy netajila, že má syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Podstatou této poruchy je nerovnováha v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů, která vede ke zvětšení vaječníků a tvorbě velkého množství cyst. Ženy s tímto syndromem mívají sklony k nadváze, trpí ochlupením a mají problém otěhotnět. Victoria Beckham si však navzdory této diagnóze nejen dokázala udržet svoji štíhlou figuru, ale také otěhotnět a přivést na svět čtyři děti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu