válkaČeskoslovenskoobjevy

Český dobrodruh Šimíček trhl rekord, strávil osm hodin v -110⁰C

Marek Šimíček pokořil přírodní zákony. Strávil přes osm hodin v kryokomoře, kde panovaly podmínky, které nelze normálně vydržet. V extrémním mrazu, který nelze najít na žádném místě na světě, vydržel i díky vlněným ponožkám od maminky.

Tomáš Chalupa 15. ledna 2015

Jeho specialitou bylo jezero Bajkal, které překonal několikrát na bruslích i pěšky. Na extrémní podmínky byl zvyklý, v kryokomoře s -90⁰C strávil už v minulosti půl hodiny. V úterý 13. prosince však šel do kryokomory na osm hodin.

Pomohlo několik vrstev teplého oblečení, včetně ponožek od maminky a péřové spacáky. V kryokomoře v lázních Teplice nad Bečvou se uložil ke spánku krátce po poledni a z komory vylezl ven po 22. hodině. Zřejmě jde o rekord, byť se vše ještě musí ověřit u oficiálních míst.

Z experimentu probíhal pod dohledem odborníků z Vysoké školy báňské v Ostravě. Ti po celou dobu měřili jeho EKG a další životně důležité údaje. Žádné krizové momenty ale nenastaly, snad jen kromě dehydratace, která je v podobných situacích obvyklá. Ostatně Šimíček si místo na zimu stěžoval daleko více na to, že je mu horko.

„Šlo o to dokázat, že připravený člověk dokáže přežít prakticky cokoliv. Takové teploty, jako jsou v poláriu, nikde na světě nejsou. Nejmenší jsou snad kolem minus osmdesáti stupňů a tady je zhruba o dalších 40 méně,“ uvedl pro deník Mladá Fronta Dnes anesteziolog Lubomír Šmuk, který celý pokus bedlivě hlídal.

Další články

Zavří­t reklamu